Pomimo ogromnego postępu medycznego, który dokonał się w dziedzinie psychiatrii, a także licznych działań edukacyjnych choroby psychiczne nadal są tematem tabu, a osoby dotknięte tymi chorobami należą do grona najbardziej stygmatyzowanych grup społecznych.
Antoni Kępiński - najsłynniejszy polski psychiatra XX wieku
Powszechny obraz osób psychicznie chorych jest zniekształcony i utrwala negatywne przekonanie o ich nieprzewidywalności, mniejszej sprawności intelektualnej czy agresywności. Celem przekazu naukowców jest uwrażliwienie społeczeństwa, działanie na rzecz godności człowieka, wskazanie zagrożeń oraz prezentacja rekomendacji, w tym "Kodeksu Dobrych Praktyk Komunikacyjnych".
21:23 2020_10_28 19_07_36_PR1_EUREKA.mp3 Kampania "Wrażliwi na słowa. Wrażliwi na ludzi" (Eureka/Jedynka0
Kampania społeczna "Wrażliwi na słowa, wrażliwi na ludzi" ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na temat nadużywania w negatywnym kontekście określeń związanych z chorymi i chorobami psychicznymi, a w konsekwencji ich stygmatyzację. W ramach kampanii psychiatrzy i językoznawcy opracowali publikację, której celem jest wskazanie kierunków i rekomendacji dotyczących niedyskryminującego osób z zaburzeniami psychicznymi. Planowane są działania skierowane do różnych środowisk, które mają wpływ na kształtowanie języka np. nauczycieli języka polskiego, dziennikarzy, agencji reklamowanych, a także warsztaty edukacyjne skierowane do osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin uświadamiające rolę pozytywnego mówienia o swojej chorobie lub chorobie swoich bliskich.
Kodeks Dobrych Praktyk Komunikacyjnych
Socjolog, dr Antonina Doroszewska zwraca uwagę, że reprezentatywne badania pokazują, że zaburzenia psychiczne są źródłem silniejszego wykluczenia społecznego niż inne choroby. - Uwrażliwienie pokazuje inną perspektywę, pozwala też każdemu z nas używać języka w sposób bardziej świadomy - wyjaśnia. Zwraca uwagę na trzy obszary, w których najczęściej pojawia się dyskryminacja. To są słowa opisujące chorych, opisujące sposoby leczenia i opisujące miejsca leczenia. - Wariat, czubek, świr, szajbus, schizofrenik, ktoś, kto ma żółte papiery, nierówno pod sufitem - daje przykłady dyskryminujących określeń.
Psychiatra dr Sławomir Murawiec wskazuje, że rzeczywistością osób z zaburzeniami psychicznymi jest to wszystko, co wynika z tych zaburzeń np. lęk, depresja czy zaburzenie snu. - Dobrze leczeni chorzy są wśród nas i spotykając takie osoby nawet nie zdajemy sobie sprawy, że borykają się z zaburzeniami psychicznymi - mówi lekarz. W jego ocenie obecnie, w dobie epidemii COVID 19 z różnymi zaburzeniami zdrowia psychicznego borykają się wszyscy. Dane sprzed epidemii pokazywały, że 20-30 proc. społeczeństwa zmaga się z problemami psychicznymi. Obecnie liczby te z prawdopodobnie co najmniej się podwoiły.
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Jankowska
Goście: dr Antonina Doroszewska (socjolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członkini Rady Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk) i dr Sławomir Murawiec (psychiatra, członek Zarządu Głównego i rzecznik Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego)
Data emisji: 28.10.2020
Godzina emisji: 19.07
ag