X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmyć hańbę Ksawerego Branickiego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 11:00
Kazimierz Dzierżykraj-Morawski, potomek przywódcy konfederacji targowickiej, zapewnia, że rodzina robiła dla Polski, co mogła, bo wstydziła się czynów przodka. Od dziś będzie bohaterem cyklu "Świadkowie historii"
Audio
Stanisław Pruszyński, Kazimierz Morawski i Maciej Morawski. Warszawa 21 września 2009 r.
Stanisław Pruszyński, Kazimierz Morawski i Maciej Morawski. Warszawa 21 września 2009 r.Foto: fot. Mariusz Kubik/Wikipedia/CC

Kazimierz Dzierżykraj-Morawski, potomek Franciszka Ksawerego Branickiego, jednego z przywódców konfederacji targowickiej, będzie kolejnym bohaterem jedynkowego cyklu "Świadkowie historii". Od dziś będzie wspominał czasy PRL-u. W audycji zapowiadającej cykl wspomina swoje dzieciństwo i młodość.

Postepowania swego prapradziadka nie zamierza wybielać. – Fakty sa faktami i nie ma co z nimi dyskutować – mówi w radiowej Jedynce. Zapewnia, że cała rodzina Branickich pracowała dla Polski, żeby zmyć hańbę ojca, dziadka, pradziadka…

Kazimierz Dzierżykraj-Morawski (rocznik 1929) to również wnuk Zdzisława Lubomirskiego, członka Rady Regencyjnej (1917-1918) i senatora II Rzeczypospolitej, syn Tadeusza Morawskiego – ziemianina i posła BBWR, bratanek Kajetana Morawskiego – wiceministra skarbu w rządzie Felicjana Sławoja Składkowskiego, brat znanego dziennikarza Zdzisława Morawskiego i stryjeczny brat Macieja Morawskiego, wieloletniego korespondenta Radia Wolna Europa w Paryżu. W młodości dziennikarz "Słowa Powszechnego" (podwładny Tadeusza Mazowieckiego) i członek Stowarzyszenia PAX. Po roku 1956 działacz, a następnie prezes koncesjonowanego przez komunistów Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Społecznego. Wieloletni poseł na Sejm PRL i członek Rady Państwa. Minister w kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

"Świadkowie historii" to cykl 7-minutowych audycji, nadawanych codziennie o godz. 12.50 w Programie 1 Polskiego Radia. To spotkania z czasami PRL-u, który co prawda przeszedł już do historii, ale jest obecny w naszym życiu: żyją jeszcze miliony ludzi, którzy zostali ukształtowani w tej epoce. W audycjach występują ważni uczestnicy tamtych wydarzeń, zarówno ci, którzy współtworzyli system komunistyczny, jak i ci, którzy się od niego dystansowali, a kiedy było to już możliwe, przystępowali do opozycji.

Dotychczas słuchacze Jedynki mogli wysłuchać wspomnień Józefa Tejchmy, Wiesława Chrzanowskiego, Jana Olszewskiego, Kardynała Józefa Glempa, Stanisława Cioska, Józefy Hennelowej i Romana Malinowskiego.

Autorami cyklu są Dorota Truszczak i Andrzej Sowa, którzy również rozmawiali z Kazimierzem Dzierżykrajem-Morawskim.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świadkowie PRL-u codziennie w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 08:15
"Świadkowie historii" to tytuł nowego cyklu dokumentalnego Doroty Truszczak i Andrzeja Sowy. Pierwszy odcinek zostanie poświęcony byłemu sekretarzowi KC PZPR Józefowi Tejchmie.
rozwiń zwiń