Zmyć hańbę Ksawerego Branickiego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 11:00
Kazimierz Dzierżykraj-Morawski, potomek przywódcy konfederacji targowickiej, zapewnia, że rodzina robiła dla Polski, co mogła, bo wstydziła się czynów przodka. Od dziś będzie bohaterem cyklu "Świadkowie historii"
Audio
Stanisław Pruszyński, Kazimierz Morawski i Maciej Morawski. Warszawa 21 września 2009 r.
Stanisław Pruszyński, Kazimierz Morawski i Maciej Morawski. Warszawa 21 września 2009 r.Foto: fot. Mariusz Kubik/Wikipedia/CC

Kazimierz Dzierżykraj-Morawski, potomek Franciszka Ksawerego Branickiego, jednego z przywódców konfederacji targowickiej, będzie kolejnym bohaterem jedynkowego cyklu "Świadkowie historii". Od dziś będzie wspominał czasy PRL-u. W audycji zapowiadającej cykl wspomina swoje dzieciństwo i młodość.

Postepowania swego prapradziadka nie zamierza wybielać. – Fakty sa faktami i nie ma co z nimi dyskutować – mówi w radiowej Jedynce. Zapewnia, że cała rodzina Branickich pracowała dla Polski, żeby zmyć hańbę ojca, dziadka, pradziadka…

Kazimierz Dzierżykraj-Morawski (rocznik 1929) to również wnuk Zdzisława Lubomirskiego, członka Rady Regencyjnej (1917-1918) i senatora II Rzeczypospolitej, syn Tadeusza Morawskiego – ziemianina i posła BBWR, bratanek Kajetana Morawskiego – wiceministra skarbu w rządzie Felicjana Sławoja Składkowskiego, brat znanego dziennikarza Zdzisława Morawskiego i stryjeczny brat Macieja Morawskiego, wieloletniego korespondenta Radia Wolna Europa w Paryżu. W młodości dziennikarz "Słowa Powszechnego" (podwładny Tadeusza Mazowieckiego) i członek Stowarzyszenia PAX. Po roku 1956 działacz, a następnie prezes koncesjonowanego przez komunistów Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Społecznego. Wieloletni poseł na Sejm PRL i członek Rady Państwa. Minister w kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

"Świadkowie historii" to cykl 7-minutowych audycji, nadawanych codziennie o godz. 12.50 w Programie 1 Polskiego Radia. To spotkania z czasami PRL-u, który co prawda przeszedł już do historii, ale jest obecny w naszym życiu: żyją jeszcze miliony ludzi, którzy zostali ukształtowani w tej epoce. W audycjach występują ważni uczestnicy tamtych wydarzeń, zarówno ci, którzy współtworzyli system komunistyczny, jak i ci, którzy się od niego dystansowali, a kiedy było to już możliwe, przystępowali do opozycji.

Dotychczas słuchacze Jedynki mogli wysłuchać wspomnień Józefa Tejchmy, Wiesława Chrzanowskiego, Jana Olszewskiego, Kardynała Józefa Glempa, Stanisława Cioska, Józefy Hennelowej i Romana Malinowskiego.

Autorami cyklu są Dorota Truszczak i Andrzej Sowa, którzy również rozmawiali z Kazimierzem Dzierżykrajem-Morawskim.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świadkowie PRL-u codziennie w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 08:15
"Świadkowie historii" to tytuł nowego cyklu dokumentalnego Doroty Truszczak i Andrzeja Sowy. Pierwszy odcinek zostanie poświęcony byłemu sekretarzowi KC PZPR Józefowi Tejchmie.
rozwiń zwiń