X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Życie jest formą istnienia białka

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 10:00
Polscy badacze są w światowej czołówce poznawania struktury białek. Ich wysiłki zmierzają m.in. do opracowania coraz to skuteczniejszych leków.
Audio
Życie jest formą istnienia białka
Foto: Glow Images/East News

– Każdy żywy organizm przypomina mechanizm zegarowy. Żeby zobaczyć, jak działa zegarek, musimy poznać kształt trybików, z których jest złożony. W naturze takim trybikiem są białka – mówi dr Marcin Nowotny, biokrystalograf z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej, nagrodzony przez amerykański Instytut Medyczny Howarda Hughesa. Gość "Wieczoru odkrywców" otrzymał grant na poznawanie struktury białek, które naprawiają błędy w strukturze DNA. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki tym badaniom mogą powstawać nowe, skuteczniejsze leki na nowotwory.

Sekwencji białek właściwie nie bada się już doświadczalnie, gdyż jest to zbyt drogie i pracochłonne. Coraz częściej wykorzystuje się komputery, powstała nawet dziedzina wiedzy zwana bioinformatyką. – Moja praca przypomina działania agenta wywiadu i inżyniera jednocześnieopowiada prof. Janusz Bujnicki z IBMiK, jeden z najmłodszych tak utytułowanych naukowców w Polsce. Bioinformatyka polega na analizie bardzo dużej ilości danych z wielu źródeł. – Z tego informacyjnego szumu wyławiamy rzeczy naprawdę cenne, które można potem obrócić w wiedzę, a tę w zrozumienie – tłumaczy gość Jedynki. – Zasadniczo przy modelowaniu struktury białka stosuje się modele matematyczne, ale trzeba do tego podchodzić z pewnym subiektywizmem – dodaje.

Rozmawiał Krzysztof Michalski.

(lu)

Zobacz więcej na temat: biologia DNA nowotwory
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naukowcy: szef może unieszczęśliwić pracownika

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2012 11:10
Wsparcie firmy i styl zarządzania wpływają na poczucie szczęścia pracowników - stwierdzili francuscy naukowcy z Universite Francois Rabelais w Tours.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie diamentowe implanty mogą uratować życie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 08:53
Naukowcy z AGH zaprojektowali nowatorskie implanty kości twarzy i czaszki. Wynalazek został już zgłoszony do ochrony patentowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy już wiedzą kiedy powstanie superkontynent!

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2012 21:50
Zdarzy się to, gdy Ameryka i Eurazja zderzą się w okolicach bieguna północnego. Nowy kontynent ma dosłownie i w przenośni zadziwiającą nazwę - to Amasia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marihuana zaburza funkcje mózgu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 19:21
Kanadyjscy naukowcy udowodnili, że ci, który palili marihuanę trzy godziny lub mniej przed rozpoczęciem jazdy, powodowali dwa razy więcej wypadków od tych, którzy nie byli pod wpływem narkotyków czy alkoholu.
rozwiń zwiń