Dowiedz się, czy urodziłeś się pod dobrą czy złą gwiazdą

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 07:00
W starożytności to astrologia była nauką cenioną o pierwszorzędnym znaczeniu, zaś astronomia ją tylko wspierała.
Audio
  • Dowiedz się, czy urodziłeś się pod dobrą czy złą gwiazdą
Dowiedz się, czy urodziłeś się pod dobrą czy złą gwiazdą
Foto: Glow Images/East News

Astrologia, czyli z greckiego "nauka  o gwiazdach", służyła  do wyznaczania szczęśliwych dni, przepowiadania przyszłości i pogody. Nasi odlegli przodkowie uznali, że ciała niebieskie są odpowiednikiem  ziemskich władców na niebie i losy ludzi można odczytać z położenia owych ciał. Pojawiły się też znaki zodiaku. Jeszcze Mikołaj Kopernik w dziele swego życia "O obrotach sfer niebieskich" podkreślał, że to "…nauka, którą jedni zowią astrologią, a wielu pośród starożytnych szczytem matematyki…”.  

Astrologię usunięto z uniwersyteckich murów w XVIII  wieku. Obecnie świat naukowy  określa ją mianem pseudonauki. Jednak  dla wielu ludzi jest nadal wyrocznią w sprawach ich życia.  

 Dlaczego swój los wiążą z położeniem gwiazd, jak to było, a jak jest obecnie w różnych kulturach? Jak często odwołujemy się do powiedzenia: urodził się pod dobrą gwiazdą i dlatego mu się wiedzie lub pod złą i ma pecha?

Na te i inne pytania w audycji "Wieczór naukowy" odpowiadali: dr Paweł Boguszewski – neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnejim. M. Nenckiego PAN  i dr Andrzej Krasnowolski – antropolog kultury.

Dowiedz się, czy urodziłeś się pod dobrą czy złą gwiazdą - posłuchaj audycji Doroty Truszczak.

Czytaj także

Astrologia finansowa - pieniądze ukryte są w gwiazdach?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 17:55
Klienci wróżek to ostatnio nie zakochane młode dziewczyny, ale poważni biznesmeni. Czy wróżki to rada na ekonomiczny kryzys? W Czwórce rozmawiamy z ekonomistą-astrologiem.
rozwiń zwiń