X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stalin wiecznie żywy, czyli fenomen dyktatora

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 12:00
5 marca mija 60 lat od śmierci jednego z największych zbrodniarzy w historii. Dlaczego po latach Józef Stalin nadal fascynuje?
Audio
  • Mirosław Maciorowski redaktor naczelny miesięcznika „Ale Historia Extra” oraz Tomasz Kizny fotograf autor albumu „Wielki terror 1937-1938”
Józef Stalin
Józef StalinFoto: US Army Signal Corps/Wikipedia/domena publiczna

Na to pytanie starają się odpowiedzieć goście "Naukowego zawrotu głowy" Mirosław Maciorowski redaktor naczelny miesięcznika "Ale Historia Extra" oraz Tomasz Kizny, fotograf autor albumu "Wielki terror 1937-1938".

- Jest spór co do tego jak zmarł Stalin. Oficjalnie podano, że przyczyną był wylew, ale historyk z Yale Jonathan Brent w swojej książce sugeruje, że to otoczenie zabiło Stalina – mówi Mirosław Maciorowski.

- Beria bał się, że w wyniku kolejnych czystek jakie planował Stalin on też zostanie aresztowany – dodaje Tomasz Kizny. Stalinowi były na rękę śmierć Kirowa i Nadieżdy Aliłujewej (druga żona). A na skazanych na śmierć testowano różne trucizny, które miały być później wykorzystywane w celach wojennych lub przez wywiad. To wszystko mogło skłonić otoczenie Stalina do jego odsunięcia.

W najstraszniejszym okresie w ZSRR zginęło 750 tys. Ludzi (1600 osób/dobę = 1 egzekucja/minutę). Jednak te statystyki podane przez francuskiego historyka z trudem przebijają się do świadomości społecznej nie tylko w Rosji, ale również w Europie.

W albumie Kizny’ego ukazane są fotografie ludzi, których rozstrzelano podczas Wielkiego Terroru, zdjęcia miejsc egzekucji i masowych grobów, a także zdjęcia świadków tamtych wydarzeń. Wydaniu albumu towarzyszą wystawy w warszawskiej Fabryce Trzciny i katowickiej Galerii Miasto Ogrodów. Zdjęcia skazanych leżały przez lata w tajnych archiwach sowieckich i wypłynęły na powierzchnię na początku lat dziewięćdziesiątych. Najczęściej mówi się, że Wielka Czystka była związana z czystką w aparacie władzy. Ale była to zaledwie część osób, które zginęły.

Aż dziwne jest, że Stalin wciąż cieszy się taką popularnością w Rosji skoro, jak pisze w "Ale Historia Extra" Anne Applebaum, 15 procent radzieckiego społeczeństwa doświadczyło represji ze strony aparatu władzy. Nikolay Swanidze (daleki krewny pierwszej żony Stalina) tłumaczy to tym, że w Rosji jest więcej potomków tych, którzy rozstrzeliwali niż tych, którzy zostali rozstrzelani.

Więcej w audycji Katarzyny Kobyleckiej.

et

Zobacz więcej na temat: Józef Stalin NAUKA stalinizm
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zakłamane święto

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2009 09:55
Akademie, festyny, pikniki, uroczyste oddawanie dróg, fabryk, budynków - tak świętowano 22 lipca w czasach PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XX Zjazd KPZR i "Tajny referat" Chruszczowa

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2011 18:00
Przemówienie, które I Sekretarz KC KPZR Nikita Chruszczow wygłosił w nocy z 24 na 25 lutego 1956, miało otworzyć delegatom oczy na poczynania Józefa Stalina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grób Stalina

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2011 13:00
50 lat temu ciało Józefa Stalina zostało usunięte z mauzoleum na Placu Czerwonym i przeniesione pod kremlowski mur, choć krwawy dyktator zasługiwał raczej na bezimienny grób - jak wiele jego ofiar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica Wielkiego Terroru stalinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 15:26
W latach 1937-1938 na rozkaz Józefa Stalina zamordowano co najmniej 700 tysięcy obywateli Związku Radzieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stalin ponownie stanął na pomniku

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2012 16:37
Pomnik sowieckiego dyktatora Józefa Stalina ustawiono w piątek w gruzińskiej miejscowości Alwani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wielka czystka" – sposób Stalina na pozbycie się wrogów

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 07:00
- Około miliona straconych w ciągu dwóch lat, parę milionów aresztowanych i zesłanych do łagrów, tyle było ofiar wielkiej czystki w Związku Sowieckim - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń