Makabunda zagra tanga i fokstroty: wciąż poszukujemy piosenek nieodkrytych

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 18:07
Już 27 lutego z materiałem z płyty "Dla pani wszystko" muzycy Makabundy wystąpią w radiowym Studiu im. Witolda Lutosławskiego. W radiowej Jedynce zapowiedzieli, że przypomnienie znanych tang i fokstrotów w nowych wersjach to dopiero początek ich muzycznych eksperymentów.
Audio
  • Makabunda wystąpi w Studiu im. Witolda Lutosławskiego (Muzyczna Jedynka)
Tomasz Drozdek i Wojciech Broda Turbiarz (P) z zespołu Makabunda
Tomasz Drozdek i Wojciech "Broda" Turbiarz (P) z zespołu Makabunda Foto: Andrzej Gralewski/Polskie Radio

Wojtek Turbiarz i Tomek Drozdek, którzy Makabundę reprezentowali w studiu "Muzycznej Jedynki" , zaangażowani są w wiele różnych stylowo projektów muzycznych. - Dla mnie każdy zespół, w którym gram, to inna przestrzeń; gram od etno, folk i muzyki dawnej, przez współpracę z kabaretem Mumio,  po matematyczny metal w Deliver Us. W Makabundzie pociągnęło mnie to, że mam okazję robić coś nowego - podkreślił Drozdek w rozmowie ze Zbigniewem Zeglerem.

- Dziś brakuje takich utworów, jakie powstawały w międzywojniu - mówili przed premierą płyty "Dla pani wszystko" muzycy Makabundy >>>

Gdy "Broda" Turbiarz, wokalista Habakuka, postanowił przypomnieć hity wykonywane przez Tadeusza Faliszewskiego, Adama Astona, Mieczysława Fogga, Ludwika Sempolińskiego czy Eugeniusza Bodo, bardzo szybko zebrał grono muzyków również zafascynowanych okresem międzywojennym. Realizacja projektu potoczyła się tak szybko, że nie było nawet czasu na szczególne "kombinowanie" przy aranżacjach. - Pokusy były, ale zakładamy, że nie jest to ostatnia płyta, a pierwsza. Pomysłów jest dużo i myślę, że jeszcze będziemy eksperymentować - powiedział w Jedynce.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Drozdek dodał, że jednocześnie starają się zachować ducha piosenek tak, by podobały się zarówno młodym, jak i tym, którzy pamiętają oryginalne wykonania.

Inicjatywę Makabundy docenili już organizatorzy Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga, przyznając zespołowi nagrodę Złotego Liścia Retro, a piosenki "Ty albo żadna" , "Zakochany Złodziej" i "Salām Alejkum" zdobyły uznanie słuchaczy radiowej Jedynki

Pozytywną moc, jaką niosą ze sobą przeboje międzywojnia, będzie można także poczuć już 27 lutego - o godz. 19.00 rozpocznie się koncert zespołu Makabunda w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Bilety do nabycia na sklep.polskieradio.pl >>>

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

(asz/mc)

Czytaj także

Makabunda i "Dla pani wszystko", czyli polskie szlagiery podane na nowo

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 01:42
- Projekt Makabunda powstał właśnie po to, by przypominać te piosenki i dać upust naszym fascynacjom. Dziś brakuje takich utworów, jakie powstawały w międzywojniu, zarówno tekstowo, jak i muzycznie - powiedział w Jedynce Wojciech "Broda" Turbiarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Makabunda "Ty albo żadna"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 17:10
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki we wtorek 23 lipca w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Lecie z Radiem" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Makabunda & Czesław Mozil "Salām Alejkum"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 17:10
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki w środę 11 września w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Lecie z Radiem" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tango - najpopularniejszy taniec przedwojennej Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 14:29
- Tango było modne we wszystkich sferach. Nikomu nie uwłaczało, by je zatańczyć. Ani panu inżynierowi, ani panu doktorowi. W Warszawie nie było praktycznie domu, gdzie tanga by nie tańczono i nie słuchano - mówił w Jedynce Tomasz Lerski, dziennikarz, historyk i varsavianista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Tyszkiewicz czyta losy Toli Mankiewiczówny

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 07:00
Tola Mankiewiczówna była jedną z najpopularniejszych aktorek i piosenkarek dwudziestolecia międzywojennego. Autentyczną gwiazdą II Rzeczpospolitej. To ona wyśpiewała takie hity jak "Odrobinę szczęścia w miłości" czy "Powróćmy jak za dawnych lat".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Makabunda "Zakochany Złodziej"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 17:10
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki w piątek 27 grudnia w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
rozwiń zwiń