X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Pewnego razu na Dzikim Wschodzie". Bliżej Zachodu czy Wschodu?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 11:00
- W filmie "Pewnego razu na Dzikim Wschodzie" mamy klasyczną historię Dzikiego Zachodu, tylko nie jest to Zachód, a Bliski Wschód i wyzwolony po wojnie Kurdystan. Jest on tak dziki, że stare prawidła nadal tam obowiązują - mówi krytyk filmowy Artur Cichmiński.
Audio
  • Najciekawsze premiery filmowe (Magazyn bardzo filmowy/ Jedynka)
Kadr z filmu Pewnego razu na dzikim wschodzie
Kadr z filmu "Pewnego razu na dzikim wschodzie"Foto: materiały prasowe

Krytyk dodaje, że ciekawe było dla niego rozliczanie się w filmie z prawem szariatu. - Mamy bohaterkę wyzwoloną, która próbuje łamać pewne zasady. Są tam też różne inne wyzwolone kobiety - komentuje Artur Cichmiński.
Zarówno prowadzący program, jak i krytyk zgadzają się, że postawy kobiet przedstawione w filmie można by porównać do rebeliantek. - Przypomina mi to "’Allo ‘Allo!" z francuskim ruchem oporu. Zastanawiam się, czy jest to jakiś żart, czy należy to traktować na poważnie - zastanawia się krytyk. Jak dodaje, w filmie przeplatają się różne groteskowe sytuacje.
Według Michała Montowskiego, życie potrafi płatać takie figle i nie jest to dowcip. - Film ten bardzo Państwu polecamy - zachęca prowadzący.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>


"Pewnego razu na Dzikim Wschodzie" to francusko-niemiecko-iracki dramat w reżyserii Hinera Saleema opowiada historię Barana, który jest bohaterem zakończonej sukcesem kurdyjskiej wojny o niepodległość. Ponieważ nadeszły wyczekiwane czasy pokoju, pracuje jako komendant w stołecznym komisariacie. Po absurdalnej egzekucji przeprowadzonej na łkającym mordercy, mężczyzna zaczyna czuć niesmak do dzierżonej przez siebie odznaki. Rezygnuje ze wspinania się po szczeblach kariery i postanawia wyjechać do zapomnianego przez Boga, przygranicznego miasteczka dzielącego Turcję i Iran - do mekki wszelkiej maści przemytników.

fot.
Filmowa Govend, fot. materiały prasowe

Tam spotyka Govend, zjawiskową młodą dziewczynę, która mimo sprzeciwu ojca i wrogości dwunastu swoich braci odrzuca wizję zamążpójścia i zostaje nauczycielką. Zmrożona niechęcią lokalnych rodziców upiera się, by pracować u podstaw i nauczyć dzieci czytania i pisania. Jej niezależność i niekobieca wola walki zamieniają ją w kozła ofiarnego przygranicznej społeczności. Jednej z ciemnych, kurdyjskich nocy dziewczyna zostaje zaatakowana. Schronienie może jej dać tylko posterunek policji i... Baran.
Filmowi patronuje radiowa Jedynka.

W programie również omówienie pozostałych premier weekendu: "Bez litości" - thriller USA z Denzelem Washingtonem, "Porwanie Michela Houellbecq'a" - paradokumentalny film fabularny w reżyserii Guilleaume'a Nicloux, z pisarzem w roli głównej, "Spódnice w górę" - francuski dramat społeczny w reżyserii Audrey Dana, "W drodze do Jah!" - dokumentalny film muzyczny niemiecko-szwajcarsko-włosko-jamajski, "Efekt domina" - niemiecko-polski film dokumentalny Elwiry Niewiery oraz powraca po latach animowana, austriacka i kultowa "Pszczółka Maja". Na ten piątek przeniesiono także premierę skandalizującego filmu o sukcesie i upadku Dominika Strauss- Khana z Gerardem Depardieu w roli głównej: "Witamy w Nowym Jorku" w reż. Abela Ferrary. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

W magazynie rozmawialiśmy również z Maciejem Jakubczykiem, dyrektorem 1. Festiwalu Filmowego "Kino Dzieci", który rozpocznie się w sobotę 27 września w 15 miastach Polski.

Kino i film w Polskim Radiu >>>

Filmy oceniał Artur Cichmiński.
"Magazyn bardzo filmowy" poprowadził Michał Montowski.
(sm/ag)

Zobacz więcej na temat: FILM kino Michał Montowski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Powstanie Warszawskie" na miarę Oscara? Nie tylko Polacy zobaczą Warszawę '44 w kolorze

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 05:08
Międzynarodowa wersja filmu "Powstanie Warszawskie", którą wyreżyserował Władysław Pasikowski, powalczy o nominację do Oscara w kategorii filmów dokumentalnych. - Liczymy, że ten film będzie pokazywany na festiwalach - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zofia Wichłacz: wzorowałam się na Meryl Streep

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 19:23
- Zachwycałam się filmami z jej udziałem. Są dla mnie wyznacznikiem, punktem do którego chciałabym kiedyś dojść - mówiła w Jedynce 19-letnia aktorka, która w filmie Jana Komasy "Miasto 44" zagrał główną rolę kobiecą.
rozwiń zwiń