Melchiory - reporterski Oscar

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2015 17:07
Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia już po raz 11. organizuje Ogólnopolski Konkurs Reportażystów "Melchiory". Konkurs odwołuje się do najlepszych tradycji polskiego reportażu oraz postaci i dorobku Melchiora Wańkowicza.
Statuetki Melchiorów
Statuetki "Melchiorów" Foto: Polskie Radio

- Równo 60 lat mija od powstania pierwszego reportażu, do którego materiały nagrane zostały całkowicie poza radiowym studiem. To był 1955 rok. Autor kronik sądowych - Marian Bekajło zachwycił się opowieścią… prostytutki - opowiada Irena Piłatowska-Mądry, Redaktor Naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia S.A. i autorka projektu.

Polskie Radio z jej inicjatywy organizuje "Melchiory" od 2005 roku. Tegoroczna 11. już edycja konkursu jest szczególna, ponieważ nagroda zostanie przyznana w roku jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia.

Reportaż był już wtedy, kiedy pierwszy troglodyta przyniósł wiadomość o polanie,
na której się pasą mastodonty. Reportaż tkwi fizjologicznie w naturze ludzkiej.

Melchior Wańkowicz

- Wielokrotnie podkreślamy znaczenie i rangę tego gatunku, jego wpływ na rozwój radiofonii publicznej, na wzrost jej prestiżu. Jubileusz jest także dobrą okazją, by podziękować wszystkim reportażystom za ich pracę, ich wkład w podejmowany każdego dnia wysiłek na rzecz wzbogacania oferty programowej naszego radia - podkreśla Andrzej Siezieniewski, Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A.

Oczywiste odwołanie w nazwie konkursu do Melchiora Wańkowicza jest nawiązaniem do bogatej tradycji polskiego reportażu oraz warsztatu i stylu pracy, do którego sięgają dziennikarze, uprawiający ten gatunek we wszystkich mediach. I to właśnie do nich konkurs ten jest kierowany.
W tym roku wielka gala przyznania nagród odbędzie się 25 maja o godzinie 18.45 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia  im. Witolda Lutosławskiego.

Zapraszamy do słuchania transmisji w Radiowej Jedynce. Na stronach PolskieRadio.pl dostępny też będzie streaming z gali rozdania nagród.

Wydarzenie uświetni swoją obecnością Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego, który w tym roku, jak Polskie Radio, świętuje swój jubileusz. "Mazowsze" już od 65. lat porywa publiczność na całym świecie, pełniąc zaszczytną funkcję Ambasadora Polskiej Kultury.

Z uwagi na ogromne bogactwo repertuarowe, "Mazowsze" powszechnie uznawane jest za zespół narodowy. Jerzy Waldorff, wybitny krytyk muzyczny, nazwał zespół perłą w koronie Rzeczypospolitej.

Melchiory 2015 - nominacje

Nagrody tradycyjnie zostaną przyznane w trzech kategoriach: Radiowy Reportażysta Roku, Premiera Roku oraz Inspiracja Roku. Jury, któremu przewodniczy Irena Piłatowska - Mądry i jego członkowie: Hanna Szperkowicz (Krall), Krystyna Melion, Anna Rączaszek (Sekudewicz), Maciej Drygas po przeanalizowaniu zgłoszonych prac nominowali w kategorii Premiera Roku reportaże:

"Rozstrzelany zegarek" - Agnieszka Czarkowska (PR Białystok)

"Światło na stepie" - Katarzyna Michalak (PR Lublin)

"Ten Karski" - Hanna Bogoryja-Zakrzewska, Magda Skawińska (Studio Reportażu i Dokumentu PR)

Do nagrody w kategorii Inspiracja Roku jury nominowało następujących autorów:

Marcina Kołodziejczyka (Tygodnik Polityka)

Violettę Rotter-Kozerę (TVP Katowice)

Grzegorza Linkowskiego (TVP1)

Barbarę Jendrzejczyk (TVP Katowice)

Jerzego Kalinę (TV Belsat)

W kategorii Radiowego Reportażysty Roku nominowano:

Annę Dudzińską (PR Katowice)

Bartosza Panka (Program 2 PR)

pkur/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Już w poniedziałek poznamy zdobywców tegorocznych Fryderyków

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2011 07:17
Nazwiska zwycięzców tegorocznej edycji nagród zostaną ogłoszone podczas uroczystej ceremonii, która odbędzie się w warszawskiej Fabryce Trzciny. Na trzy statuetki mają szansę płyty wydane przez Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tysiące odkrywców na 16. Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2012 15:31
Na warszawskim Powiślu można zobaczyć ponad 1000 pokazów przygotowanych przez blisko 200 instytucji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Melchiory 2014 przyznane. Oto najlepsi polscy reportażyści

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2014 12:00
Ogólnopolski Konkurs Reportażystów MELCHIORY odbył się już po raz 10. Statuetki Melchiora otrzymali autorzy najlepszych reportaży radiowych, prasowych i telewizyjnych.
rozwiń zwiń