Olga Tokarczuk z NIKE za "Księgi Jakubowe"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 23:00
- Ludzie mają tendencję do popadania w trans i porządna powieść służy właśnie do tego - mówiła Olga Tokarczuk w Radiowej Jedynce. "Księgi Jakubowe" w trans wprawiły także jury Nagrody Literackiej Nike 2015.
Audio
  • Olga Tokarczuk opowiada o swojej najnowszej książce (Moje książki/ Jedynka)
  • Relacja Martyny Podolskiej z Gali wręczenie Nagrody Literackiej Nike i rozmowa z Mikołajem Grabowskim, członkiem Jury (Kultura w radiowej Jedynce)
  • Rozmowa Martyny Podolskiej z Magdaleną Tulli, której książka "Szum" była nominowana do Nagrody Nike (Kultura w radiowej Jedynce)
Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Literackiej Nike 2015. Pisarkę nagrodzono za książkę Księgi Jakubowe.
Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Literackiej Nike 2015. Pisarkę nagrodzono za książkę "Księgi Jakubowe". Foto: PAP/Jacek Turczyk

To już druga Nike dla pisarki. Pierwszy raz dostała ją w 2008 roku za powieść "Bieguni". Gratulujemy i przypominamy wwiad, którego po publikacji Olga Tokarczuk udzieliła Magdzie Mikołajczuk.

Olga Tokarczuk w powieści "Księgi Jakubowe" opisuje wielokulturową, wieloreligijną i wielonarodową XVIII-wieczną Polskę i historię żydowskiego mistyka Jakuba Franka. 900-stronicowa książka pełna jest misternie skonstruowanych wątków, barwnych postaci i detali dotyczących życia w Polsce w XVIII wieku.

''

- Dobra powieść musi czytelnika zagarnąć, sprawić, by wszedł on w jej świat i tam się przez moment, nawet dłuższy, rozgościł. Naszkicowanie plastycznej mapy powieściowego świata domaga się wielu szczegółów i pewnego rodzaju spokojnego opowiadania historii, więc książki transowe nie mogą być krótkie - mówi autorka. Prowadząca audycję Magda Mikołajczuk potwierdza, że od książki Olgi Tokarczuk wprost nie można się oderwać. Dziennikarka przyznaje, że jest to klasyczna XIX-wieczna powieść.

Pisarka zwraca uwagę na fakt, że jest to także powieść historyczna, w której czuć perspektywę współczesnego autora. - To nawiązanie do niej, a z drugiej strony jest ona bardzo współczesna, bo jest napisana z punktu widzenia współczesnego człowieka. Takiego, który miał do czynienia z feminizmem, z postkolonializmem, który rozumie świat współcześnie - opowiada Olga Tokarczuk.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Autorka przyznaje, że po kilku latach pracy nad książką czuje się związana z bohaterami powieści. Niektóre historie zostały oparte na faktach, a inne są stworzone na postawie zdania, które autorka odnalazła w dokumentach albo z różnych tekstów. - Ksiądz Chmielowski nie wiem jaki był naprawdę i dziś nie da się już tego sprawdzić. W książce uczyniłam go człowiekiem bardzo poczciwym - wyjaśnia autorka.


Jak powstawała książka? Kto pomagał przy redakcji powieści? Posłuchaj całej rozmowy Magdy Mikołajczuk w magazynie "Moje książki".

 Kultura w radiowej Jedynce >>>

(sm/ag)

Czytaj także

Literacki Nobel. "Patrick Modiano to król melancholii"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 16:27
Jak podkreśla w radiowej Jedynce pisarz i tłumacz Marek Bieńczyk, tegoroczny laureat literackiego Nobla to ukochany pisarz Francuzów. - To król melancholii w XX-wiecznej prozie francuskiej - podkreśla znawca kultury francuskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbieżność nazwisk i niezwykła kamienica. "Dom tęsknot" Piotra Adamczyka

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 09:49
Piotr Adamczyk jest reporterem, dziennikarzem i publicystą. Tak się składa, że nazywa się tak jak znany aktor, z którym zresztą bywa mylony. - Czasami udaje mi się załatwić jakieś rzeczy tylko dlatego, że nazywam się podobnie. W mojej poprzedniej książce punktem wyjścia jest to, jak mnie z nim mylono - mówi pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogactwo języka i formy. To dobry czas na czytanie Jerzego Ficowskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 20:39
To jego słowa wyśpiewała Maryla Rodowicz w piosence "Jadą wozy kolorowe". To on odkrył dla świata cygańską poetkę i napisał pierwsze kompendium na temat cygańskich obyczajów. Jerzy Ficowski był nie tylko znakomitym etnologiem, ale również poetą.
rozwiń zwiń