Agata Tuszyńska: Bruno Schulz stworzył Józefinę Szelińską

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 12:15
- Tak jak kochankowie i ludzie bliscy stwarzają siebie nawzajem. Mężczyzna kochający stwarza kobietę w pewnym sensie i pewnych wymiarach. Kobieta robi to samo - mówiła w Jedynce poetka i pisarka.
Audio
  • Jak Bruno Schulz stworzył Józefinę Szelińską (Jedynka)
Kadr z filmu Bruno Schulz Zdaniem Agaty Tuszyńskiej wizerunek fizyczny Józefiny Szelińskiej  fascynował Brunona Schulza
Kadr z filmu "Bruno Schulz"/ Zdaniem Agaty Tuszyńskiej wizerunek fizyczny Józefiny Szelińskiej fascynował Brunona Schulza

W swojej najnowszej książce "Narzeczona Schulza" Agata Tuszyńska przedstawia opowieść, w której mieszają się dramatyczne wątki miłości i wojny. Pisarkę zainspirowała bowiem postać Józefiny Szelińskiej - jedynej kobiety, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo.

Jak tłumaczyła, w tym związku zaklęta była fascynacja starszego mężczyzny młodą kobietą. - Gdy się poznali, Józefina miała 28, a Bruno lat 41 lat. Oboje byli nauczycielami w Drohobyczu, spotkali się na ulicy. Ona była wysoką, przystojną brunetką. Ta postać, te oczy, ciemna karnacja, długie czarne włosy sprawiły, że Bruno zwrócił na nią uwagę. Zaczęło się od tego, że chciał ją malować. Wizerunek fizyczny był dla niego ważny, zafascynował go. Nie znał jej, nie wiedział, że będzie z nią rozmawiał o Tomaszu Mannie czy Franzu Kafce i to po niemiecku. Wiedział, że to bardzo atrakcyjna kobieta, której rysunek chciał stworzyć. I tak to się zaczęło – powiedziała Tuszyńska. 

Z nagrania audycji można się również dowiedzieć, dlaczego z czasem kluczem do związku Brunona Schulza i Józefiny Szelińskiej stały się ich rozmowy.

***

Rozmawia: Wojciech Urban

Gość: Agata Tuszyńska (pisarka, poetka)

Godzina emisji: 10.12

Data emisji: 11.11.2015

tj/pg

Czytaj także

Juna - narzeczona Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 07:00
Była jedyną kobietą, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo. Życie Juny w najnowszej książce opisała Agata Tuszyńska.
rozwiń zwiń