Niełatwo wejść do świata górali. Jemu się udało

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2015 16:18
"To co trwałe. Górale, tradycja, wiara" to album pokazujący życie górali. Znany fotografik Tomasz Tomaszewski pracował nad nim dwa lata.
Audio
  • Tomasz Tomaszewski opowiada o pracy nad albumem o góralach, ale też snuje rozważania o pracy fotografika i różnych wartościach (Święta z radiową Jedynką)
Para młodych w drodze ze ślubu na wesele
Para młodych w drodze ze ślubu na weseleFoto: Tomasz Tomaszewski

Prace nad albumem trwały długo, bo wejść w środowisko górali nie jest łatwo. - Są bardziej hermetyczni niż Cyganie, którymi się zajmowałem kilka lat wcześniej - mówi.

Jego zdaniem nie ma pogłębionego obrazu naszego kraju na zdjęciach. Dlatego zajął się fotografowaniem Polski i Polaków. Najpierw powstał album o polskiej wsi, następnie o robotnikach na Śląsku, o Podlasiu i wreszcie o góralach. - To trwało dwa lata, bo oni naprawdę są trudni - wyjaśnia.

Czytaj także
Tischner  1200.jpg
Ks. Józef Tischner: Podhale to jest taka mafia

Przyznaje, że musiał zdobyć zaufanie, aby móc fotografować ludzi z bliska. Fotografik podkreśla, że w swej pracy nie korzysta z długich obiektywów umożliwiających przybliżenie poza fotografiami miejsc, które są niedostępne, np. górskich wierzchołków. Opowiada o okolicznościach towarzyszących powstaniu zdjęcia ilustrującego ten artykuł.

Tomasz Tomaszewski z uznaniem mówi o góralach, którym udało się zachować tożsamość zarówno w czasach PRL-u, jak i obecnie. Uważa też, że są szalenie utalentowani, bo mają zdolności muzyczne i manualne. Przyznaje, że trochę idealizuje górali, ale "oni nie zrobili mu nic złego, a on wydał o nich album z ponad 130 zdjęciami". Teksty do albumu napisał Grzegorz Kapla.

Artysta wyjaśnia, co skłoniło go do pracy nad albumem. Posłuchaj, co mówi o góralach i ich zdolnościach, tłumaczy także, skąd wziął się tytuł albumu, jak powstało hipnotyzujące zdjęcie czarnego kota i jaki górale mają stosunek do zwierząt, zwłaszcza do koni i do pieniędzy.

***

Tytuł audycji: Święta z radiową Jedynką

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Tomasz Tomaszewski

Data emisji: 25.12.2015

Godzina emisji: 12.11

ag/kd

Czytaj także

Trebunie-Tutki: nie boimy się wyzwań

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 16:36
- Z dialogu z innymi artystami rodzą się rzeczy orginalne, nieprzewidywalne. Trzeba takich eksperymentów dokonywać, by muzyka się rozwijała - uważa Krzysztof Trebunia-Tutka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Góralska tradycja robienia oscypków

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2015 13:00
Jeden z najsławniejszych polskich serów - oscypek, powstaje na górskich halach południa Polski od maja do września. Według tradycji, kobietom do bacówek wstęp wzbroniony.
rozwiń zwiń