X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niełatwo wejść do świata górali. Jemu się udało

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2015 16:18
"To co trwałe. Górale, tradycja, wiara" to album pokazujący życie górali. Znany fotografik Tomasz Tomaszewski pracował nad nim dwa lata.
Audio
  • Tomasz Tomaszewski opowiada o pracy nad albumem o góralach, ale też snuje rozważania o pracy fotografika i różnych wartościach (Święta z radiową Jedynką)
Para młodych w drodze ze ślubu na wesele
Para młodych w drodze ze ślubu na weseleFoto: Tomasz Tomaszewski

Prace nad albumem trwały długo, bo wejść w środowisko górali nie jest łatwo. - Są bardziej hermetyczni niż Cyganie, którymi się zajmowałem kilka lat wcześniej - mówi.

Jego zdaniem nie ma pogłębionego obrazu naszego kraju na zdjęciach. Dlatego zajął się fotografowaniem Polski i Polaków. Najpierw powstał album o polskiej wsi, następnie o robotnikach na Śląsku, o Podlasiu i wreszcie o góralach. - To trwało dwa lata, bo oni naprawdę są trudni - wyjaśnia.

Czytaj także
Tischner  1200.jpg
Ks. Józef Tischner: Podhale to jest taka mafia

Przyznaje, że musiał zdobyć zaufanie, aby móc fotografować ludzi z bliska. Fotografik podkreśla, że w swej pracy nie korzysta z długich obiektywów umożliwiających przybliżenie poza fotografiami miejsc, które są niedostępne, np. górskich wierzchołków. Opowiada o okolicznościach towarzyszących powstaniu zdjęcia ilustrującego ten artykuł.

Tomasz Tomaszewski z uznaniem mówi o góralach, którym udało się zachować tożsamość zarówno w czasach PRL-u, jak i obecnie. Uważa też, że są szalenie utalentowani, bo mają zdolności muzyczne i manualne. Przyznaje, że trochę idealizuje górali, ale "oni nie zrobili mu nic złego, a on wydał o nich album z ponad 130 zdjęciami". Teksty do albumu napisał Grzegorz Kapla.

Artysta wyjaśnia, co skłoniło go do pracy nad albumem. Posłuchaj, co mówi o góralach i ich zdolnościach, tłumaczy także, skąd wziął się tytuł albumu, jak powstało hipnotyzujące zdjęcie czarnego kota i jaki górale mają stosunek do zwierząt, zwłaszcza do koni i do pieniędzy.

***

Tytuł audycji: Święta z radiową Jedynką

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Tomasz Tomaszewski

Data emisji: 25.12.2015

Godzina emisji: 12.11

ag/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trebunie-Tutki: nie boimy się wyzwań

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 16:36
- Z dialogu z innymi artystami rodzą się rzeczy orginalne, nieprzewidywalne. Trzeba takich eksperymentów dokonywać, by muzyka się rozwijała - uważa Krzysztof Trebunia-Tutka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Góralska tradycja robienia oscypków

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2015 13:00
Jeden z najsławniejszych polskich serów - oscypek, powstaje na górskich halach południa Polski od maja do września. Według tradycji, kobietom do bacówek wstęp wzbroniony.
rozwiń zwiń