Andrzej Wajda. "Polska była jego miłością"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 12:10
- Spieszył się, żeby zrobić film o Wałęsie, spieszył się, żeby zrobić "Katyń". Polska była jego miłością, to był jego główny temat, nie chciał mówić o żadnym innym, niższym - tak zmarłego reżysera Andrzeja Wajdę wspominała Krystyna Janda.
Audio
  • Audycja specjalna poświęcona wybitnemu reżyserowi Andrzejowi Wajdzie (Jedynka)
Andrzej Wajda
Andrzej WajdaFoto: Leszek Szymański/PAP

Aktorka na dużym ekranie zadebiutowała w głośnym filmie Wajdy "Człowiek z marmuru". - Wtedy nic nie umiałam, przyszłam taka, jaka byłam, a od niego dowiedziałam się, że mam unieść całą współczesną część filmu - wszystko jedno co zrobię, ta postać ma być znacząca - opowiada. - Od pierwszego momentu, kiedy Andrzej mnie zobaczył, widziałam, że poczuł nowe pokolenie, które kopem wyważy drzwi w telewizji i będzie mówiło swoim głosem. Było to pokolenie Solidarności - wspomina aktorka.

Krystyna Janda mówi też o listach, jakie otrzymywała od Andrzeja Wajdy, o tym, jak reżyser traktował aktorów na planie i dlaczego nigdy nie było wiadomo, jak skończy się dzień zdjęciowy.

Joanna Sławińska rozmawiała również z prof. Tadeuszem Lubelskim, autorem książki "Wajda. Portret mistrza w kilku odsłonach". - Pozostają ostatni z formacji ludzi silnych, wychowanych w przedwojennych szkołach, ukształtowanych przez wojnę, zaprawionych w PRL. Wajda był człowiekiem z innej epoki, która odchodzi wraz z jego śmiercią - mówił filmoznawca. Opowiadał też o specyfice pierwszego pokolenia absolwentów łódzkiej filmówki.

W audycji wyemitowaliśmy także fragmenty wywiadów Joanny Sławińskiej z Andrzejem Wajdą oraz wypowiedzi aktorek, które grały w jego filmach - Agnieszki Grochowskiej i Stanisławy Celińskiej.

Andrzej Wajda - zaliczany do grona najwybitniejszych twórców filmowych świata obok Bergmana, Felliniego, Antonioniego - zmarł 9 października w wieku 90 lat. Jako reżyser zadebiutował w 1954 r. filmem "Pokolenie", opowieścią o grupie młodych ludzi zaangażowanych w konspiracyjną walkę z hitlerowskim okupantem.

Międzynarodowy sukces przyniósł Wajdzie obraz "Kanał" (1956), opowieść o ostatnich godzinach życia powstańców warszawskich z kompanii, która przechodziła kanałami z Mokotowa do Śródmieścia. Kolejnym sukcesem polskiego reżysera był "Popiół i diament" (1958) z niezapomnianą kreacją Zbigniewa Cybulskiego, uhonorowany na festiwalu w Wenecji.

Czytaj także
wajda 663.jpg
Janda, Pszoniak, Olbrychski o Mistrzu kina

Andrzej Wajda był nominowany do Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny" za filmy: "Ziemia Obiecana" (1974), "Panny z Wilka" (1979), "Człowiek z żelaza" (1981) i "Katyń" (2007). W 2000 r. otrzymał on honorowego Oscara od amerykańskiej Akademii Filmowej za osiągnięcia życia i wkład w rozwój światowej kinematografii. Jego filmy wyróżniano także weneckim Złotym Lwem, Złotym Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinale i Złotą Palmą podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. W tym roku film Andrzeja Wajdy "Powidoki" został ogłoszony polskim kandydatem do Oscara.

***

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Krystyna Janda (aktorka, reżyserka, prozaiczka) i prof. Tadeusz Lubelski (filmoznawca, autor książki "Wajda. Portret mistrza w kilku odsłonach")

Data emisji: 10.11.2016

Godzina emisji: 23.10

mg/pg

Czytaj także

Andrzej Wajda. Opowiadacz historii i współczesności

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 07:30
Wybitny reżyser zmarł 9 października wieczorem. Przypominamy audycję wyemitowaną w marcu tego roku z okazji 90. urodzin artysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Andrzej Wajda, wybitny reżyser, laureat Oscara

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 23:53
Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, współtwórca polskiej szkoły filmowej zmarł w wieku 90 lat.
rozwiń zwiń