Edyta Jungowska: Wola mojego dzieciństwa, to miejsce romantyczne

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 19:25
- Na Woli były wtedy niskie, kolorowe bloki, pełno zieleni i zdziczałych drzew owocowych, które przepięknie kwitły i pachniały w maju – tak wspomina warszawską dzielnicę w której się wychowała, aktorka Edyta Jungowska.
Audio
  • Edyta Jungowska o dzieciństwie i fascynacji Astrid Lindgren (Miejskie Klimaty/Jedynka)
Edyta Jungowska
Edyta JungowskaFoto: PAP/Stach Leszczyński

Artystka wraca do lat 60-tych i w audycji "Miejskie klimaty" opowiada, że bardzo dużo czasu spędzała na podwórku, bo "wszyscy byliśmy dziećmi z kluczami na szyi".  Największą atrakcją była wierzba płacząca, której gałęzie dotykały ziemi. - Pod tym drzewem cały czas bawiliśmy się. To był nasz dom, taki rodzaj igloo z liści. Graliśmy tam w kapsle i klasy, i wcale nie pamiętam żebym tak chętnie bawiła się w piaskownicy, która również była na naszym podwórku. Był też trzepak koło śmietnika, ale jakoś nikomu nie przeszkadzały te zapachy – mówi Edyta Jungowska. Z żalem dodaje, że "dzisiaj został z tego tylko trzepak, ale wierzby już nie ma, i piaskownicy też".

Edyta Jungowska opowiada także o swoich pasjach artystycznych. Nie ukrywa, że jest aktorką, która lubi pracę dla dzieci, m.in. dlatego założyła wydawnictwo, które przygotowuje książki w wersji audio dla najmłodszych. Aktorka ujawnia również, że jest zafascynowana Astrid Lindgren i literaturą skandynawską. Skąd takie upodobania? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.   

***

Tytuł audycji: Miejskie klimaty z cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: Edyta Jungowska (aktorka)

Data emisji: 3.06.2017

Godzina emisji: 23.10

zi 


Czytaj także

Edyta Jungowska o tym, jakie książki podsuwać dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 16:00
Aktorka dorosłym widzom znana jest z seriali i spektakli teatralnych, a tym młodszym - z audiobooków m.in. o przygodach Pippi Langstrumpf.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dla dorosłych, tylko lepiej. O audiobookach dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 18:04
- W dzisiejszym, przesyconym obrazami świecie, obcowanie z książką, zarówno w wersji papierowej, jak i z audiobookami bardzo rozwija dzieci - mówi aktorka Edyta Jungowska.
rozwiń zwiń