Znamy laureatów nagród Teatru Polskiego Radia dla debiutujących twórców

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 19:00
Nagrodę Arete za najlepszy debiut aktorki w Teatrze Polskiego Radia wręczył Agacie Skórskiej przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Statuetkę Don Kichota za najlepszy debiut reżyserski otrzymał dramatopisarz i reżyser Mateusz Pakuła. Nagrodę wręczył przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia Andrzej Rogoyski.
Audio
  • Nagrody za debiuty w Teatrze Polskiego Radia (Jedynka)
Laureaci
LaureaciFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

"Z ogromnym wzruszeniem stoję tu przed państwem po raz ósmy. To wyjątkowa nagroda. Jakich przymiotników tu użyć? Nagroda wręczana z czułością, delikatnością, nadzieją i przekonaniem, że właśnie jej wyjątkowość, jedyność sprawi, że tegoroczni laureaci pójdą piękną, artystyczną drogą" - powiedział dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, inaugurując galę.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański wręczając nagrodę Arete za najlepszy debiut aktorki Agacie Skórskiej podkreślał, że Arete znaczy doskonałość. "To jest taka triada: cnota, odpowiedzialność i doskonałość. To jest plan na życie pani Agato" - powiedział Krzysztof Czabański, wręczając statuetkę aktorce.

Statuetkę Arete za najlepszy debiut aktora otrzymał Otar Saralidze. Wyróżnienie wręczył mu członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prof. Janusz Kawecki. "Te cechy (...), czyli doskonałość, cnota, dzielność charakteryzują nie tylko kobiety aktorki, ale również mężczyzn aktorów" - ocenił prof. Kawecki. "Debiutował (...) w teatrze, mając lat 21 - i to w Teatrze Narodowym" - powiedział o laureacie.

Nagroda Talanton za debiut dramatopisarski trafiła do Izabeli Żukowskiej - dziennikarki Polskiego Radia, powieściopisarki, autorki scenariuszy słuchowisk kryminalno-sensacyjnych jak „Diabeł”, „Gdynia” czy „Do widzenia, jutra nie będzie”. Laureatka wyznała, że Teatr Polskiego Radia jest połączeniem jej dwóch największych zawodowych pasji - radia i pisania.

Statuetkę Talantona wręczył dyrektor-redaktor naczelny Programu 1 Polskiego Radia Rafał Porzeziński. "Wdzięk, talent, wiedza, dobro - to na pewno ją cechuje. Do tego jeszcze elokwencja, pracowitość, pogoda ducha i 'Skaza'. I skazę wymieniam nie dlatego, żeby tutaj łyżkę dziegciu wpuścić - tylko dlatego, że taki tytuł nosi jedna z powieści laureatki. Nieprzeciętnie utalentowana" - ocenił Porzeziński.

Najlepszym reżyserem uznany został Mateusz Pakuła, który odebrał nagrodę Don Kichota. Nagrodę wręczył mu przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia Andrzej Rogoyski.

Pakuła jest dramatopisarzem, dramaturgiem, scenarzystą, kilkukrotnym finalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Jego autorskie sztuki są realizowane jako spektakle teatralne na terenie całej Polski. W Teatrze Polskiego Radia debiutował jako reżyser sztuki Iwony Korszańskiej „Pawi tren” i bardzo chwali sobie pracę w teatrze wyobraźni. "Bardzo dobrze czuję się w radiu , bo jestem słuchowcem i tylko w radiu dobrze się czuję jako reżyser" - wyznał. 

Statuetka Amadeusza za debiut kompozytorski - przyznawana po raz trzeci - trafiła do Piotra Salabera - kompozytora, pianisty i dyrygenta. Specjalizuje się on w muzyce teatralnej i filmowej, współpracuje z telewizją, radiem i wieloma teatrami dramatycznymi w Polsce i na świecie, jest wykładowcą akademickim. Tylko w ostatnich kilkunastu miesiącach w Teatrze Polskiego Radia odbyły się premiery czterech spektakli i audycji z muzyką Piotra Salabera: „Pułapki” Tadeusza Różewicza w reż. Julii Wernio; „Konopnicka - Autobiografia” i „Leśmian - autobiografia” wyreżyserowane przez Janusza Kukułę oraz „Uśmiech szczęścia” Josepha Conrada - także w reżyserii Janusza Kukuły. Piotr Salaber przyznaje, że komponowanie dla teatru radiowego to niezwykłe doświadczenie ze względu także na fachowców tam pracujących.

Po raz drugi wręczona została natomiast nagroda Aojde - za debiut muzyczny w Teatrze Polskiego Radia. Otrzymał ją Piotr Dąbrówka - autor muzyki i tekstów piosenek, interpretator poezji śpiewanej i wokalista, wykonawca utworów w ramach Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia. Artysta wyznał, że dla niego jest to uwieńczenie 25 lat pracy.

Wręczając mu statuetkę dyrektor Kukuła stwierdził: "Tak mądry, tak dobry, tak czuły, tak wrażliwy, że łzy czasami pojawiają się i wzruszenie ogarnia serce - jest jeden tylko - Piotr Dąbrówka".

Wyróżnienia dla debiutujących na antenie radiowej Jedynki aktorów i reżyserów przyznawane są od 2010 roku przez Teatr Polskiego Radia i Jedynkę. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się reżyserzy: Janusz Głowacki (2010), Ingmar Villqist (2011), Agnieszka Lipiec-Wróblewska (2012), Adam Wojtyszko (2013), Andrzej Ferenc (2014), Julia Mark (2015) i Mariusz Malec (2016) oraz aktorzy: Olena Leonenko (2010), Natalia Sikora (2011), Anna Czartoryska (2012), Anna Rokita i Michał Kościuk (2013), Angelika Kurowska i Dariusz Wnuk (2014), Marta Żmuda Trzebiatowska i Karol Dziuba (2015) oraz Joanna Kulig i Krzysztof Szczepanik (2016).

Statuetki Amadeusza za debiut kompozytorski trafiły do tej pory do: Ignacego Zalewskiego (2015) i Marcina Partyki (2016), a dramatopisarskiego Talantona otrzymali Szymon Bogacz (2015) i Sandra Szwarc (2016). Pierwszym laureatem Aojde za debiut muzyczny był Łukasz Jemioła (2016).

Nagroda za debiut reżyserski Don Kichot to rzeźba wykonana w pracowni Artesanias Urregui S.L. w Madrycie, a statuetka Arete to "Maska kobiety" stworzona przez rzeźbiarza Luisa Miguela Guia. W tej samej hiszpańskiej pracowni powstały nagrody Amadeusza za debiut kompozytorski oraz Talantona dla debiutującego dramatopisarza i Aojde za talent muzyczny.

Nagrody te funduje Polskie Radio i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

***

Specjalne wydanie Kulturalnej Jedynki z fragmentami gali oraz rozmowami z laureatami została wyemitowana w poniedziałek (18.09) w Jedynce tuż po godz. 23.00. Audycję poprowadziła Martyna Podolska.

IAR/kk