Polskie Radio na festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 15:00
W Gdyni do 30 września trwa Festiwal Filmowy NNW. Jego celem jest popularyzacja historii najnowszej i przywracanie pamięci o zapomnianych bohaterach. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.
Audio
  • Arkadiusz Gołębiewski podkreślił, że tematyka Żołnierzy Wyklętych jest bardzo popularna wśród młodych ludzi (Jedynka/W samo południe)
  • Arkadiusz Gołębiewski o Festiwalu NNW (Po prostu kultura/Jedynka)
  • IX Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Festiwal NNW - relacja Witolda Banacha z drugiego dnia wydarzenia (W samo południe/Jedynka)
  • Festiwal NNW - relacja Witolda Banacha z pierwszego dnia wydarzenia (Polska i Świat/Jedynka)
  • Festiwal NNW - rozmowa Sławy Bieńczyckiej z Witoldem Banachem (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Jakie filmy można zobaczyć na festiwalu NNW? Materiał Witolda Banacha (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Fragment plakatu festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci
Fragment plakatu festiwalu Niepokorni Niezłomni WyklęciFoto: Mat. pras.

Cztery dni festiwalowe to m.in. pokazy filmów o polskiej historii najnowszej, filmy dokumentalne, dokumenty radiowe, koncerty, przedstawienia multimedialne, instalacje artystyczne, moda, warsztaty, wystawy, panele z udziałem wybitnych gości. Na konkurs główny o nagrodę Złotego Opornirii. Młodzież weźmie udział w trzech konkursach – filmowym, teatralnym i stylizacji modowych.ka zgłoszono w tym roku niemal 100 filmów. Zakwalifikowało się 30 z nich oraz 12 dokumentów radiowych. Nowością będą pokazy światowego kina fabularnego, po raz drugi zostanie przyznana nagroda literacka. Festiwalowi NNW od 7 lat towarzyszy Projekt Młodzi dla Historii. Młodzież weźmie udział w trzech konkursach – filmowym, teatralnym i stylizacji modowych.

- Festiwal NNW jest też miejscem, w którym honoruje się świadków historii, bohaterów, którzy walczyli o wolność i niepodległość lub wspierali ich działania. W tym roku przyjedzie wielu gości nie tylko z Polski, ale i z całego świata - zapowiadają organizatorzy.

W festiwalu udział wezmą Josef Mašín ze Stanów Zjednoczonych, żołnierz czeskiego podziemia antykomunistycznego oraz Maria Wittner z Węgier, która walczyła w 1956 r. w Budapeszcie i za udział w powstaniu została skazana na karę śmierci (zamienioną potem na dożywocie). Oprócz licznej grupy polskiej młodzieży przylecą też młodzi ludzie z USA ze swym nauczycielem historii oraz panią Cathy Gorn, prezes największej w Ameryce organizacji pozarządowej zajmującej się propagowaniem historii – National History Day. Festiwal NNW gościć też będzie 102-letnią kpt. Marię Mirecką-Loryś, komendantkę główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet, Mariana Pawelczaka "Morwę" żołnierza "Zapory" czy stałą bywalczynię festiwalu płk Lidię Lwow-Eberle. Po raz kolejny przyjedzie kpt. Weronika Sebastianowicz z Grodzieńszczyzny.

Tegoroczne hasło Festiwalu NNW – "Wolna Polska w Wolnym Świecie" – to punkt wyjścia dla wielu paneli dyskusyjnych z udziałem polskich i zagranicznych gości. Ważnym wydarzeniem będzie rozpoczęcie projektu "Puls Wolności", czym festiwal zainauguruje obchody 100-lecia niepodległości. Podczas widowiska muzycznego kilkunastu bębniarzy rozpocznie wybijanie pulsu, a następnie, dzięki aplikacji mobilnej przeniesie się on do internetu.

mat. pras./mg

Zobacz więcej na temat: festiwal filmowy Witold Banach
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

IX Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 11:44
W Gdyni odbywa się IX Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Oprócz konkursu głównego festiwal to również projekt "Młodzi dla historii", koncerty, panele dyskusyjne oraz spotkania ze świadkami historii. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Polskie Radio.
rozwiń zwiń