Zmarła Alina Janowska. Miała 94 lata

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 15:59
Wybitna aktorka, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Legenda polskiego kina i teatru, miała w dorobku ponad 40 ról filmowych. O śmierci artystki poinformował prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz.
Audio
  • Michał Zabłocki opowiada o Alinie Janowskiej (Czas pogody/Jedynka)
  • Michał Zabłocki opowiada o książce "Janowska" oraz o "Tygodniu piosenki" (Muzyczna Jedynka)
  • Wspomnienie Aliny Janowskiej (Magda Mikołajczuk/Sygnały dnia/Jedynka)
Alina Janowska na zdjęciu z 23.11.2010
Alina Janowska na zdjęciu z 23.11.2010Foto: PAP/Stach Leszczyński

Była artystką wszechstronną, występowała na warszawskich scenach: Syreny, Buffo, STS-u i Komedii, a także w Teatrze Telewizji, na estradzie i w kabarecie. Przez kilkadziesiąt lat była związana z Polskim Radiem, grała w "Podwieczorku przy mikrofonie" i licznych słuchowiskach.

Jako początkująca aktorka z sukcesem zagrała w pierwszych polskich produkcjach powojennych - w "Zakazanych piosenkach" i komedii "Skarb". Szczególną popularność zyskała w latach 60. dzięki roli ciotki Ireny w serialu "Wojna domowa" oraz ciotki Uli w filmie "Podróż za jeden uśmiech" z lat 70. Grała także w "Rozmowach kontrolowanych" i "Wszystkich świętych", a ostatnio w obrazach "Niezawodny system" i "Ostatnia akcja". Występowała w serialach "Czterdziestolatek", "Lalka", "Złotopolscy" i "Plebania", pojawiła się też w "Na dobre i na złe".

Czytaj więcej
janowska 1200.jpg
Książka dla Aliny Janowskiej

Podczas II wojny światowej Alina Janowska została aresztowana za współpracę z podziemiem i pomoc żydowskiej rodzinie. W Powstaniu Warszawskim, pod pseudonimem "Alina" była łączniczką dowództwa Batalionu "Kiliński". Po wojnie przez wiele lat przewodniczyła Sekcji Estrady ZASP-u. Była pomysłodawczynią i dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Estradowej. Dzięki jej inicjatywie powstało Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "Gniazdo" oraz Mała Filharmonia. Aktorka została odznaczona Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 roku została 706. Kawalerem Orderu Uśmiechu, przyznanym przez dzieci. Jest bohaterką książki Dariusza Michalskiego "Jam jest Alina, czyli Janowska Story".

"Janowska"

W tym roku ukazała się poetycka biografia artystki - "Janowska" - napisana przez syna artystki - Michała Zabłockiego, który wyjaśniał w czerwcu w audycji "Czas pogody" w radiowej Jedynce, że "prędzej czy później, taki tomik musiał powstać i on od dawna to czuł". - Ten tom jest ułożony chronologicznie, bo zaczyna się od dzieciństwa, a kończy na później starości - mama ma w tym momencie 94 lata. Nie unikałem żadnych tematów - od najważniejszych dla niej, aż do współczesności - czyli do choroby - mówi Michał Zabłocki w czerwcu tego roku.

Alina Janowska od kilku lat zmagała się z chorobą Alzheimera i właśnie wiersz temu poświęcony jest jednym z ważniejszych w tomiku. - To jest choroba, której nie da się wyleczyć, prowadzi do końca i wprowadza ogromne zamieszanie w relacjach pomiędzy osobą chorą a światem zewnętrznym. Do jej oswojenia potrzeba wiele spokoju, ciepła i dobrych, wzajemnych relacji - opowiadał Zabłocki.

***

Alina Janowska urodziła się 16 kwietnia 1923 roku w Warszawie. We wrześniu 1939 roku uciekła ze Słonimia na Polesiu do Warszawy. Pracowała w ogrodach Wilanowa i recytowała patriotyczne wiersze na wieczorkach w pałacu Branickich. W okupowanej Warszawie uczyła się tańca u profesor Janiny Mieczyńskiej. W 1942 roku została na 9 miesięcy uwięziona na Pawiaku.

W Powstaniu Warszawskim - od 1 sierpnia do 4 października 1944 roku - była łączniczką dowództwa batalionu "Kiliński". Po wojnie w Łodzi prowadziła pracę pedagogiczną i choreograficzną, występując jednocześnie w teatrach Dom Żołnierza i Syrena. W 1947 roku przeniosła się do Warszawy gdzie występowała w Narodowym pod dyrekcją Juliana Tuwima, a następnie w Teatrze Wojska Polskiego, późniejszym - Dramatycznym.

W latach 1952-55 i 1960-65 należała do zespołu Teatru Syrena. Jako aktorka "Buffo" współpracowała z kabaretem "Szpak" oraz z "Podwieczorkiem przy mikrofonie". W latach 1962-64 była wykładowcą w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1966-80 grała w teatrze "Komedia". Występowała też w kabaretach Frico i Iluzjon. Alina Janowska aktywnie angażowała się w działalność społeczną. Ponad 30 lat kwestowała na rzecz odbudowy zabytkowych warszawskich Powązek.

W 1990 roku została wybrana na radną Żoliborza z listy Komitetu Obywatelskiego. Walczyła o tanią stołówkę dla emerytów, założyła Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "Gniazdo".

Artystka była żoną słynnego szermierza, medalisty olimpijskiego Wojciecha Zabłockiego oraz matką trojga dzieci.

Jedynka,IAR,kh