Zmarła Alina Janowska. Miała 94 lata

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 15:59
Wybitna aktorka, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Legenda polskiego kina i teatru, miała w dorobku ponad 40 ról filmowych. O śmierci artystki poinformował prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz.
Audio
  • Michał Zabłocki opowiada o Alinie Janowskiej (Czas pogody/Jedynka)
  • Michał Zabłocki opowiada o książce "Janowska" oraz o "Tygodniu piosenki" (Muzyczna Jedynka)
  • Wspomnienie Aliny Janowskiej (Magda Mikołajczuk/Sygnały dnia/Jedynka)
Alina Janowska na zdjęciu z 23.11.2010
Alina Janowska na zdjęciu z 23.11.2010Foto: PAP/Stach Leszczyński

Była artystką wszechstronną, występowała na warszawskich scenach: Syreny, Buffo, STS-u i Komedii, a także w Teatrze Telewizji, na estradzie i w kabarecie. Przez kilkadziesiąt lat była związana z Polskim Radiem, grała w "Podwieczorku przy mikrofonie" i licznych słuchowiskach.

Jako początkująca aktorka z sukcesem zagrała w pierwszych polskich produkcjach powojennych - w "Zakazanych piosenkach" i komedii "Skarb". Szczególną popularność zyskała w latach 60. dzięki roli ciotki Ireny w serialu "Wojna domowa" oraz ciotki Uli w filmie "Podróż za jeden uśmiech" z lat 70. Grała także w "Rozmowach kontrolowanych" i "Wszystkich świętych", a ostatnio w obrazach "Niezawodny system" i "Ostatnia akcja". Występowała w serialach "Czterdziestolatek", "Lalka", "Złotopolscy" i "Plebania", pojawiła się też w "Na dobre i na złe".

Czytaj więcej
janowska 1200.jpg
Książka dla Aliny Janowskiej

Podczas II wojny światowej Alina Janowska została aresztowana za współpracę z podziemiem i pomoc żydowskiej rodzinie. W Powstaniu Warszawskim, pod pseudonimem "Alina" była łączniczką dowództwa Batalionu "Kiliński". Po wojnie przez wiele lat przewodniczyła Sekcji Estrady ZASP-u. Była pomysłodawczynią i dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Estradowej. Dzięki jej inicjatywie powstało Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "Gniazdo" oraz Mała Filharmonia. Aktorka została odznaczona Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 roku została 706. Kawalerem Orderu Uśmiechu, przyznanym przez dzieci. Jest bohaterką książki Dariusza Michalskiego "Jam jest Alina, czyli Janowska Story".

"Janowska"

W tym roku ukazała się poetycka biografia artystki - "Janowska" - napisana przez syna artystki - Michała Zabłockiego, który wyjaśniał w czerwcu w audycji "Czas pogody" w radiowej Jedynce, że "prędzej czy później, taki tomik musiał powstać i on od dawna to czuł". - Ten tom jest ułożony chronologicznie, bo zaczyna się od dzieciństwa, a kończy na później starości - mama ma w tym momencie 94 lata. Nie unikałem żadnych tematów - od najważniejszych dla niej, aż do współczesności - czyli do choroby - mówi Michał Zabłocki w czerwcu tego roku.

Alina Janowska od kilku lat zmagała się z chorobą Alzheimera i właśnie wiersz temu poświęcony jest jednym z ważniejszych w tomiku. - To jest choroba, której nie da się wyleczyć, prowadzi do końca i wprowadza ogromne zamieszanie w relacjach pomiędzy osobą chorą a światem zewnętrznym. Do jej oswojenia potrzeba wiele spokoju, ciepła i dobrych, wzajemnych relacji - opowiadał Zabłocki.

***

Alina Janowska urodziła się 16 kwietnia 1923 roku w Warszawie. We wrześniu 1939 roku uciekła ze Słonimia na Polesiu do Warszawy. Pracowała w ogrodach Wilanowa i recytowała patriotyczne wiersze na wieczorkach w pałacu Branickich. W okupowanej Warszawie uczyła się tańca u profesor Janiny Mieczyńskiej. W 1942 roku została na 9 miesięcy uwięziona na Pawiaku.

W Powstaniu Warszawskim - od 1 sierpnia do 4 października 1944 roku - była łączniczką dowództwa batalionu "Kiliński". Po wojnie w Łodzi prowadziła pracę pedagogiczną i choreograficzną, występując jednocześnie w teatrach Dom Żołnierza i Syrena. W 1947 roku przeniosła się do Warszawy gdzie występowała w Narodowym pod dyrekcją Juliana Tuwima, a następnie w Teatrze Wojska Polskiego, późniejszym - Dramatycznym.

W latach 1952-55 i 1960-65 należała do zespołu Teatru Syrena. Jako aktorka "Buffo" współpracowała z kabaretem "Szpak" oraz z "Podwieczorkiem przy mikrofonie". W latach 1962-64 była wykładowcą w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1966-80 grała w teatrze "Komedia". Występowała też w kabaretach Frico i Iluzjon. Alina Janowska aktywnie angażowała się w działalność społeczną. Ponad 30 lat kwestowała na rzecz odbudowy zabytkowych warszawskich Powązek.

W 1990 roku została wybrana na radną Żoliborza z listy Komitetu Obywatelskiego. Walczyła o tanią stołówkę dla emerytów, założyła Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "Gniazdo".

Artystka była żoną słynnego szermierza, medalisty olimpijskiego Wojciecha Zabłockiego oraz matką trojga dzieci.

Jedynka,IAR,kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak