Lustro jest nam potrzebne, żeby spojrzeć sobie w twarz

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 14:44
Zapraszamy na spotkanie z ks. prof. Janem Sochoniem – filozofem i poetą. Ostatni tomik jego wierszy nosi tytuł "Strzałka czasu", jest więc bardzo odpowiedni na ten okres, w którym podsumowujemy mijający rok.
Audio
  • Ks. prof. Jan Sochoń o filozofii świata (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
ks. prof. Jan Sochoń
ks. prof. Jan SochońFoto: Polskie Radio

Nawiązując do podtytułu audycji "Po drugiej stronie lustra", profesor zapewnia, że duchowni używają lustra i to nie tylko w łazience. - Lustro jest nam potrzebne, żeby w ogóle spojrzeć sobie w twarz, ponieważ sami bezpośrednio siebie nie ujrzymy - zauważa filozof. Podkreśla, że lustro trzeba też postrzegać, jako pewną metaforę życia, metaforę relacji między ludźmi.

W religii niektórzy myśliciele porównywali aniołów do lustra. - Ponieważ lustro jest łącznikiem między jednym a drugim światem, między światem realnym i tym światem odbitym, ale również realnym - wyjaśnia. Dlatego aniołowie byli uważani za łączników między światem niebiańskim a światem realnym.

A co jest po drugiej stronie lustra? Dlaczego sztuka i pisarstwo są tak ważne? Co było pierwsze - poezja czy powołanie? Czym jest miłość? Posłuchaj całej rozmowy, w trakcie której ks. prof. Jan Sochoń recytuje również wiersze ze swego tomiku poezji.

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Ksiądz profesor Jan Sochoń (poeta, krytyk literacki, filozof, teolog, prof. Zwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, kierownik Katedry Kultury, biograf i wydawca pism bł. ks. Jerzego Popieuszki, autor utworów poetyckich, prac naukowych i popularnonaukowych, esejów i haseł encyklopedycznych)

Daty emisji: 29.12.2017

Godzina emisji: 20.11

ag/mg


Czytaj także

Tomasz Budzyński - drugs, rock'n'roll i... Bóg

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 12:00
Tomasz Budzyński - legenda polskiej muzyki rockowej, wokalista, tekściarz i kompozytor takich zespołów jak Siekiera, Armia czy 2Tm2,3 - przez wiele lat błądził i szukał swojej życiowej drogi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsekwencje kulturowe reformacji

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 12:00
- Marcin Luter nie wołał o odnowę Kościoła, tylko o stworzenie czegoś zupełnie nowego - mówi gość audycji "Bez pośpiechu" prof. Grzegorz Kucharczyk.
rozwiń zwiń