X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Sny wojenne", czyli próba zrozumienia zbrodniarza

- O Heinrichu Hamannie wiadomo stosunkowo niewiele, ale szedłem pewnymi tropami - mówi w "Moich książkach" Marek Harny o swojej najnowszej powieści. 
Okładka książki Sny wojenne
Okładka książki "Sny wojenne"Foto: mat. promocyjne/Wyd. Prószyński i S-ka
O Audycji

Studentka Magdalena podejrzewa, ze może być córką hitlerowskiego zbrodniarza, który rządził i zabijał w jej rodzinnym Nowym Sączu. Inni bohaterowie powieści są ogarnięci żądzą zemsty na hitlerowcu, którego postać jest wzorowana na Heinrichu Hamannie, który w latach 1939-1943 kierował komisariatem Policji Bezpieczeństwa w Nowym Sączu, a następnie był szefem Gestapo w Krakowie. Człowiek ten po wojnie ukrywał się w RFN, w 1960 został tam aresztowany i sześć lat później skazany na dożywocie, po dalszych dwudziestu latach wyszedł na wolność, by w 1993 umrzeć w domu spokojnej starości w Bad Neuenahr.

- Jestem przeciwny poglądowi, że nie wolno nawet próbować zrozumieć zbrodniarzy niemieckich czy ludzi, którzy z nimi kolaborowali. Nawet najgorszy policjant, esesman, w mojej powieści ma jakieś ludzkie cechy. A nie znaczy to, że go usprawiedliwiam lub wybielam - mówi Marek Harny.

Jaki inny tytuł dla swojej powieści rozważał autor? Czy myślał o adaptacji filmowej swojej książki? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Agnieszka Kunikowska czyta fragmenty powieści "Sny wojenne", a Tadeusz Lewandowski recenzuje nowości wydawnicze.  

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Marek Harny (pisarz)

Data emisji: 3.10.2018

Godzina emisji: 21.06

kh

Playlista
  • RAZ DWA TRZY - Jutro możemy być szczęśliwi
  • Łobaszewska Grażyna - Czas nas uczy pogody
  • Kortez, - Stare drzewa
  • Szcześniak Mieczysław - O niebo lepiej