Twarzą w twarz z artystą poprzez jego dzieło, czyli o tajnikach konserwacji sztuki

- Pierwszy kontakt z dziełem sztuki powinien polegać na czystym odbiorze. To ma być jak pierwsze zakochanie, jak pierwszy rzut oka na kogoś, kto poruszył nasze serce. Nie należy przykładać analizy szkiełka i oka, tylko odbierać wartości dzieła samym sobą – mówiła prof. Iwona Szmelter, konserwator sztuki.
Ekstaza świętego Franciszka autorstwa El Greca. Obraz znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach
"Ekstaza świętego Franciszka" autorstwa El Greca. Obraz znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w SiedlcachFoto: IAR/Łukasz Kowalski
O Audycji

Prof. Iwona Szmelter jest nauczycielem akademickim w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Poznaniu. Prowadzi prace zarówno na polu konserwacji - restauracji tradycyjnego malarstwa, jak i interdyscyplinarnych obiektów sztuki nowoczesnej. Specjalizuje się we wzmacnianiu struktury malarstwa sztalugowego, sztuce najnowszej, współpracuje z wiodącymi muzeami na tym polu w Polsce i Europie. W audycji opowiadała, na czym polega praca konserwatora sztuki. Zdradziła, jaką wiedzę oraz jakie umiejętności powinien mieć konserwator. 

Specjalistka tłumaczyła, że konserwacja nie jest sprawą ściśle techniczną. To nauka i sztuka. - Należymy do tych wybranych, którzy kształcą się przez sześć lat studiów w jednym bloku zarówno transdyscyplinarnie, jak i na polu artystycznym. Samodzielne wejście w technikę powoduje, że się nabiera pewnego rodzaju erudycji malarskiej i intuicji. To umiejętności, których się nabywa wraz z twórczością - wyjaśniała.

Anna Kowalik, asystentka prof. Iwony Szmelter, tłumaczyła, że technika pracy konserwatora cały czas ewoluuje wraz z nowymi nurtami w sztuce. – Dzisiaj artysta niekoniecznie zwraca uwagę na technikę i technologię. Numerem jeden staje się wypowiedź artystyczna, to, w jaki sposób dzieło będzie oddziaływać – mówiła.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Twarzą w twarz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: prof. Iwona Szmelter (badaczka i konserwatorka dzieł Aliny Szapocznikow, "Ekstazy Świętego Franciszka" i "Sądu ostecznego"), Anna Kowalik (asystentka prof. Iwony Szmelter)

Data emisji: 17.01.2019

Godzina emisji: 23.05

abi/kh

Playlista
  • Renaud - Mistral Gagnant
  • Aznavour Charles, - La boheme
  • Tiersen Yann /Francja/, - La Valse D'Amelie
  • John Elton, - Blue Eyes
  • McLean Don - Vincent