X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kultura materialna II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 12:40
Kim byli polscy wynalazcy za czasów II Rzeczypospolitej i jak wyglądała według nich filozofia prowadzenia firmy? Czym charakteryzowało się wzornictwo tamtych czasów?
Audio
  • Małgorzata Dygas opowiada o wzornictwie z czasów II Rzeczypospolitej. (Kultura przy kawie/Jedynka)
Najpopularniejszy mebel PRL, czyli meblościanka
Najpopularniejszy mebel PRL, czyli meblościankaFoto: NAC

Czy przed wojną w II Rzeczypospolitej istniało coś oryginalnego w Polskim wzornictwie? - Głównym prekursorem wzornictwa była Spółdzielnia Artystów Ład. W 1924 roku odbyła się Międzynarodowa Wystawa Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu, w której uczestniczyli Polacy i zdobyli tam wszystkie nagrody. To wydarzenie okazało się być bodźcem do stworzenia Spółdzielni Artystów Ład. W tych czasach tego typu firmy wypuszczały na rynek to, co dziś młodzi wspominają z sentymentem - meblościanki, zabawkowe koziołki oraz fikuśne stołki - mówi pisarka Małgorzata Dygas.

Niestety duża ilość tego typu przedsiębiorstw upadła. Sporą popularnością wśród wyższej klasy społecznej cieszył się jedwab z Milanówka i stojąca na jego czele firma produkcyjna, będąca własnością rodziny Witaczków. Zdolne malarki przyozdabiały płótno pięknymi ilustracjami, które tworzyły ręcznie. Produkt zachwycał wszystkich, a na jego kupno mogli pozwolić sobie głównie najbogatsi - mówi gość Jedynki.

Do jakich przedmiotów z czasów II Rzeczypospolitej mamy największy sentyment? Jak niegdyś funkcjonowały przedsiębiorstwa produkujące wzornictwo? Jaka jest historia powstania firmy Wedel? 

Zapraszamy do odsłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Małgorzata Dygas (autorka książki "Perły, perełki Rzeczypospolitej. Prekursorzy, przedsiębiorcy, patrioci")

Data emisji: 9.02.2019

Godzina: 5.13

K.A/kul


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Życie i twórczość Stanisława Grzesiuka

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 21:10
Stanisław Grzesiuk był legendarnym bardem stolicy, jego charakterystyczny głos, którym wyśpiewywał szemrane ballady warszawskich przedmieść, zna kilka pokoleń Polaków. Za życia był kochającym swoje miasto dzieckiem Warszawy, po śmierci został jej symbolem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karnawałowe obżarstwo. Czy pójdzie nam w boczki?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 14:52
Faworki, chruściki i pączki, to główni bohaterowie wśród przepysznych wypieków na karnawałowym stole. - Zajadajmy się do woli, a zbędne kalorie zrzucimy w poście - zachęca Izabella Byczewska, z Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazachstan poza utartym szlakiem. Kraina gościnnością płynąca

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 16:55
Michał Witkiewicz to podróżnik, który kilkukrotnie był w Kazachstanie. Zdradza najbardziej emocjonujące punkty swoich podróży oraz mówi o tym, na jakich atrakcjach malowniczego kraju warto się skupić. 
rozwiń zwiń