Robert Talarczyk: czuję się śląskim Portugalczykiem. Portugalczycy i Ślązacy mają ogromne poczucie humoru

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 12:56
 - Jestem zakochany w Portugalii. Nie tylko mentalność, ale i muzyka jest zbliżona do tej, którą mamy na Śląsku - mówił na antenie radiowej Jedynki Robert Talarczyk - reżyser, aktor, scenarzysta, dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach.
Audio
  • Robert Talarczyk- dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach o miłości do Portugalii (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w KatowicachFoto: Ryszard Stelmachowicz/Shutterstock.com

Gość audycji opowiadał o miłości do Portugalii, ponieważ można w niej znaleźć odpowiedniki Górnego Śląska, ziemi, z którą jest związany od lat. W jego ocenie Portugalczycy, podobnie jak Ślązacy mają ogromne poczucie humoru oraz dystans do siebie.

Reżyser w audycji "Po drugiej stronie lustra" opowiadał, jakie emocje towarzyszą Ślązakom w teatrze. - Oni obserwują ten spektakl jak historię, którą przeżywali sami, patrzą na aktorów, jakby oglądali swoich rodziców, swoich wujków oraz swoje ciotki, którzy siedzą w pokoju i opowiadają straszne i śmieszne historie - mówi reżyser.

W cieniu kolejnej rocznicy śmierci wybitnego poety, piosenkarza, kompozytora Jacka Kaczmarskiego, gość mówi również o osobistym odbiorze jego twórczości. - Jego twórczość opowiada o rzeczywistości tego kraju w sposób doskonały i to z każdej perspektywy. Jest to spektrum polskiego kompleksu i bycia Polakiem w przekroju doskonałym. To jest geniusz, który w fantastyczny sposób posługiwał się słowem. Do tego miał tak fenomenalną energię, którą potrafił zarażać tłumy, jak pojawiał się na koncertach – dodaje gość Jedynki.

Jaka muzyka fascynuje Roberta Talarczyka? Co mu w duszy gra i jak duża jest wielokulturowość Ślązaków? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadziła: Małgorzata Raducha

Gość: dr Robert Talarczyk (reżyser, aktor, scenarzysta, dyrektor Teatru Śląskiego)

Data emisji: 8.04.2019

Godzina emisji: 23.08

ak/kh


 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak