X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Wojciech Roszkowski: dobry podręcznik powinien uczyć młodzież samodzielnego myślenia

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 11:04
Sam siebie nazywa "historykiem nietypowym". W "Pasji życia" opowiedział o tym, kiedy zaczął interesować się historią, dlaczego napisał książkę o życiu Jezusa Chrystusa i z jaką myślą podchodził do tworzenia podręczników dla młodzieży.
Audio
  • Rozmowa z prof. Wojciechem Roszkowskim (Pasja życia/Jedynka)
Prof. Wojciech Roszkowski
Prof. Wojciech RoszkowskiFoto: Tomasz Gzell/PAP

Prof. Wojciech Roszkowski opowiada, że zawsze interesowała go historia, głównie ta starożytna. Uważa, że wynikało to z ogromnej ciekawości poznawania świata. Jako dziecko szybko opanował umiejętność pisania, a sprawne wyłapywanie nazw geograficznych i historycznych pozwoliło mu wygrywać w grze "Państwa-miasta". W roku 1987 zyskał tytuł doktora habilitowanego nauk ekonomicznych pracując w Katedrze Historii Gospodarczej Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. 

Napisał składający się z trzech tomów "Świat Chrystusa", w którym m.in wskazuje na błąd w datowaniu narodzin Jezusa Chrystusa. - Ktoś kiedyś źle wymierzył śmierć Heroda, co świadczy o tym, że Chrystus musiał się urodzić wcześniej - zauważa.

Z wieloletnią nauczycielką i dyrektorką liceów warszawskich Anną Radziwiłł, prof. Wojciech Roszkowski napisał kilka tomów podręczników historycznych. Uważa, że współpraca była bardzo owocna, pomimo tego, że "działaczka opozycji miała lewicowe poglądy". Historyk zauważa, że dobry podręcznik powinien uczyć młodzież samodzielnego myślenia, a nie wskazywać na gotowe odpowiedzi.

Jakie prof. Wojciech Roszkowski miał podejście do teorii marksizmu? Dlaczego raziły go tendencje totalitarne w międzywojennej Polsce?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Pasja życia z cyklu Twarzą w Twarz 

Prowadzi: Jacek Raginis - Królikiewicz 

Gość: prof. Wojciech Roszkowski (historyk, ekonomista)

Data emisji: 13.05.2019 

Godzina emisji: 23.09

K.A/kh


 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Roman Kluska. W biznesie liczy się rzetelność

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 10:42
Roman Kluska to jeden z najbogatszych ludzi lat 90-tych, twórca największego giganta branży komputerowej - firmy Optimus. Opowiada o swojej największej pasji, jaką jest hodowla owiec i podkreśla, jak istotnym elementem na drabinie dojścia do sukcesu jest ciężka praca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pisarz: zabójstwa nigdy nie są popełniane w ten sam sposób

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 23:05
Max Czornyj to adwokat, autor kryminałów, m.in. thrillerów z cyklu o komisarzu Eryku Deryle. Przyznaje, że w swych książkach za każdym razem inaczej uśmierca bohaterów. - Nie możemy się powtarzać - mówi w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Ziemkiewicz: chciałem napisać coś genialnego i szybko umrzeć

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 11:58
Odkąd pamięta jego marzeniem było, żeby pisać, a w momencie, w którym nauczył się czytać bardzo szybko pojawiła się fantastyka w zbiorze jego lektur. Skąd takie zainteresowanie fantastyką? Gościem radiowej Jedynki był pisarz, publicysta - Rafał Ziemkiewicz, autor książki "A więc wojna!". 
rozwiń zwiń