Zmarła Ludmiła Łączyńska, odtwórczyni roli "Wisi" w radiowym słuchowisku "Matysiakowie"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 17:39
Zmarła aktorka Ludmiła Łączyńska, odtwórczyni roli "Wisi" - Jadwigi Matysiakowej w powieści "Matysiakowie" słuchowiska emitowanego na antenie radiowej Jedynki. O śmierci aktorki poinformował Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Ludmiła Łączyńska
Ludmiła Łączyńska Foto: T. Gzell/PAP

Dyrektor podkreślił, że odeszła osoba wyjątkowa: piękna, ciepła i dobra.

- Oglądałem jej zdjęcia z lat 50., To była tak piękna kobieta, że wszyscy się w niej kochali. To piękno pozostało w niej na zawsze. Patrzyłem na nią, jak mijają lata, a ona się nie zmienia, a wewnętrznie staje się jeszcze piękniejsza. Była chodzącą dobrocią dla wszystkich, od kierowcy samochodu po ministra, przyjaciółka zwierząt - wspomina Janusz Kukuła.

"Podwieczorek przy mikrofonie"

Ludmiła Łączyńska urodziła się w 1923 r. w Lublinie. Była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie z 1952 r. Debiutowała w Teatrze Polskim w Warszawie. Przez lata była związana z Teatrem Ludowym Krystyny Zelwerowicz i Władysława Hańczy.

Słuchaczom Polskiego Radia znana była między innymi z występów w popularnym "Podwieczorku przy mikrofonie". Zagrała też w kilkudziesięciu słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, także w audycjach dla dzieci.

"Usłyszymy ją jeszcze w dwóch odcinkach"

Ludmiła Łączyńska była związana z Polskim Radiem od 1957 r. Nieprzerwanie wcielała się w rolę Jadwigi "Wisi" Matysiakowej. Przed śmiercią Teatr Polskiego Radia nagrał z aktorką sierpniowe odcinki. Słuchacze "Matysiaków" usłyszą Ludmiłę Łączyńską w najbliższych odcinkach.

- Ostatnie nagrania odbywały się w domu aktorki. Realizatorzy jeździli tam i montowali potem materiał. Jeszcze w dwóch sierpniowych odcinkach usłyszymy jej niezwykłe dobro - mówi Janusz Kukuła.

W 2001 r. Ludmiła Łączyńska została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z okazji 45-lecia powieści radiowej "Matysiakowie". Słuchowiska można słuchać w radiowej Jedynce w każdą sobotę o godz. 13.14. 

IAR/bb/ans