"Złota Epopeja" - Agnieszka Lewandowska - Kąkol

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 10:05
Pierwsza powieść o dramatycznych losach polskiej rezerwy złota w czasach drugiej wojny światowej. Wielkie przyjaźnie i wielkie emocje. Wielka rozgrywka wywiadów. Odwaga, brawura i sensacja, kiedy trzeba - chłodna kalkulacja prawnicza.  Oficerowie od zadań specjalnych, bankierzy i pierwsza polska medalistka olimpijska.
okładka książki
okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Bez tych skarbów nie istniałby ruch oporu w Polsce i polskie siły zbrojne na Zachodzie!. 

· Na jakiej podstawie minister Eugeniusz Kwiatkowski obawiał się konfiskaty rezerwy złota przez aliantów? Dlaczego nie ufał sojusznikom?
· Na czym polegała misja pułkowników Adama Koca i Ignacego Matuszewskiego? Jak w ciągu kilku dni byli w stanie zorganizować kilkadziesiąt ciężarówek i autobusów w kraju pogrążonym w wojennym chaosie?
· Skąd wśród kierowców Złotego Konwoju wzięła się Halina Konopacka, pierwsza polska medalistka olimpijska?
· Dlaczego polska rezerwa złota została ostatecznie ukryta w głębi Afryki?
· Dlaczego rozprawa tocząca się przed amerykańskim sądem oddalonym od Afryki o tysiące mil, pomogła uratować polskie złoto od konfiskaty przez francuskie władze?
· Czy kilkunastominutowe spóźnienie proceduralne mogło kosztować Polskę utratę zapasów bezcennego kruszcu?
· Ile istnień ludzkich kosztowała epopeja polskiego złota?

Autorka - Agnieszka Lewandowska-Kąkol - w swej najnowszej powieści przedstawia nam jedną z najbardziej heroicznych oraz zakończonych sukcesem akcji ochrony dóbr narodowych przeprowadzanych przez Polaków podczas II Wojny Światowej. Lżejsza forma literacka niż publikacja popularnonaukowa, pozwala czytelnikowi na łatwiejsze poznanianie niesamowitych, wojennych losów polskiego złotego kruszcu.