X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nagroda Nobla z literatury dla Olgi Tokarczuk

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 13:18
To zaległe wyróżnienie, nieprzyznane rok temu z powodu skandalu obyczajowego w wybierającej laureatów Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Polska autorka wymieniana była w gronie faworytów od kilku lat. Nagrodę Nobla za 2019 rok otrzymał Austriak Peter Handke.
Audio
  • Rozmowa z Olgą Tokarczuk przed otrzymaniem nagrody Man Booker International Prize (Kulturalna Jedynka)
  • Rozmowa Magdy Mikołajczuk z dr Łukaszem Wróblem o Nagrodach Nobla (Muzyczna Jedynka)
  • Rozmowa Magdy Mikołajczuk z dr Żanetą Nalewajk - Turecką o Nagrodach Nobla (Muzyczna Jedynka)
  • Relacja Magdy Mikołajczuk z Ogrodu Botanicznego UW
  • Premier Mateusz Morawiecki o literackiej Nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk (Ekspres Jedynki)
  • Magda Mikołajczuk rozmawia z dr Łukaszem Wróblem oraz dr Elizą Kącką o Nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk (Ekspres Jedynki)
Olga Tokarczuk
Olga TokarczukFoto: PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Olga Tokarczuk jest jedną z najbardziej poczytnych współczesnych polskich pisarek. Doceniono ją również za granicą - otrzymała jedną z najważniejszych nagród literackich, Man Booker International Prize. Jury doceniło oryginalność powieści Tokarczuk "Bieguni", którą na język angielski przełożyła Jennifer Croft.

Jeszcze przed ogłoszeniem wyników Magda Mikołajczuk w audycji "Kulturalna Jedynkla" rozmawiała z autorką. Już było wiadomo, że Olga Tokarczuk znajduje się na krótkiej liście wśród sześciorga nominowanych twórców z całego świata.

- Znalazłam bardzo oddaną tłumaczkę, która z kolei znalazła prężnie działającego wydawcę w Londynie. Tłumacze to ludzie, którzy znajdują język własnej kultury, żeby przenieść jakiś tekst z innej kultury. Jennifer Croft jest młodą, inteligentną i niezwykle utalentowaną tłumaczką - mówiła Olga Tokarczuk. - Druga rzecz to wydawca, który jest w stanie zainwestować swoją energię w przekazanie książki anglojęzycznemu czytelnikowi, a działa na takim rynku, który jest dosyć zamknięty. Język angielski właściwie sam się zaspakaja, są literatury Australii, Nowej Zelandii, Indii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, jest wielka, mocna literatura brytyjska. Tym bardziej się cieszę, że "Bieguni" się przebili - przyznała autorka. Więcej w dołączonym nagraniu.

***

Literackim Noblem zostało dotąd uhonorowanych 114 osób, w tym czworo Polaków - Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.


IAR/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak