Premiera "Halki" w Warszawie z Piotrem Beczałą w roli Jontka

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 20:07
Po wielkim sukcesie w Theater an der Wien, "Halka" Stanisława Moniuszki w reżyserii Mariusza Trelińskiego zawita do Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Już dziś warszawska premiera spektaklu.
Audio
Plakat opery Halka w reż. Mariusza Trelińskiego
Plakat opery "Halka" w reż. Mariusza TrelińskiegoFoto: Mat. prasowe

Inscenizacja "Halki" w reżyserii Mariusza Trelińskiego została nagrodzona przez wiedeńską publiczność owacją na stojąco. Reżyser przeniósł akcję w czasy schyłkowego PRL-u, natomiast bogatego stolnika wydającego córkę za mąż zamienił na dyrektora hotelu. Janusz, którego gra Tomasz Rak, wdał się romans z kelnerką Haliną, czyli Halką, którą gra Izabela Matuła. Z kolei Jontek (Piotr Beczała) jest kelnerem w tym samym hotelu.

- Reżyser świetnie to wymyślił, że ktoś, kto przychodzi do hotelu, płaci ogromne pieniądze i daje duże napiwki, jest tam po prostu szefem (…). W ten sposób reżyser pokazał te różnice, że inaczej traktowani są ci, którzy mają ogromne pieniądze. Z kolei kelner może ewentualnie pomyśleć swoje, ale nie może za bardzo tego pokazać - mówi Tomasz Rak.

Choreograf Tomasz Wygoda zapowiada, że publiczność obejrzy taniec popisowy pary młodej podczas wesela. Z kolei dyrygent Łukasz Borowicz zauważa, że każde wykonanie "Halki" jest tak naprawdę jej odczytaniem.

- Muzyki Moniuszki nigdy za dużo. Ze względu na to, że rzeczywiście tk muzyka zdobywa świat i ciągle potrzeba jej promowania. A kto ma to zrobić, jeśli nie my? - dodaje Łukasz Borowicz.

Premiera "Halki" w Warszawie zaplanowana jest na wtorek, 11 lutego.

Jakie tańce pojawią się podczas „Halki”? Co łączy Janusza i Halkę?

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak-Juśkiewicz

Materiały reporterskie: Dorota Kołodziejczyk

Data emisji: 9.02.2020

Godzina emisji: 22.08

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Wyspiański lepszy niż Vincent van Gogh

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 22:10
15 stycznia mija 150 rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego - malarza, grafika, scenografa, wybitnego dramaturga, reformatora teatru. W Muzeum narodowym w Krakowie mozna ogladać wystawę "Wyspiański". Od wtorku (15.01) będą na niej nowe eksponaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Orfeusz i Eurydyka" w Warszawskiej Operze Kameralnej. Reżyserka spektaklu: nie było to łatwe zadanie

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 23:00
"Orfeusz i Eurydyka" Christopha Willibalda Glucka to jeden z najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej opowiadający o miłości wystawionej na wielką próbę. Począwszy od swej premiery 5 października 1762 roku na deskach wiedeńskiego Burgtheater, udanie, podbijając serca melomanów, kroczy przez kolejne sceny operowe świata. Najnowsza premiera miała miejsce 2 marca w Warszawskiej Operze Kameralnej.
rozwiń zwiń