"Są ludzie niezastąpieni". Jedynka wspomina Pawła Królikowskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 17:28
- Był człowiekiem wielu dyscyplin. Świetnie znał się na literaturze, był znakomitym aktorem, miał kapitalny głos i wyczucie frazy - mówi o zmarłym Pawle Królikowskim dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Marcin Kusy. Aktor nie bez powodu był twarzą radiowej Jedynki.
Audio
  • Marcin Kusy i Anna Stempniak wspominają Pawła Królikowskiego (Jedynka/ Ekspres Jedynki)
  • Pawła Królikowskiego wspomina dziennikarka Jolanta Fajkowska z redakcji Rozrywki Programu 1 Polskiego Radia.
  • Wspominamy Pawła Królikowskiego (Cztery pory roku/Jedynka)
Paweł Królikowski
Paweł KrólikowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Zmarł Paweł Królikowski, aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy. Milionom widzów był znany z roli Kusego w popularnym serialu "Ranczo". Artysta od kilku lat zmagał się z chorobą neurologiczną. W ubiegłym roku wziął udział w kampanii wizerunkowo-promocyjnej Programu 1 Polskiego Radia.

"Rozumieliśmy się świetnie"

- Paweł był osobą szalenie wszechstronną. Myślę, że na tym polegała ta miłość i to, że rozumieliśmy się tak świetnie. On i Jedynka, Program 1 i Paweł Królikowski - mówi Marcin Kusy.

Dyrektor Programu 1 Polskiego Radia dodaje, że Paweł Królikowski był osobą bardzo ciepłą i otwartą na ludzi.

- Wielokrotnie mieliśmy okazję rozmawiać, proszę mi wybaczyć dziś tą poufałość, jak Kusy z Kusym, bo takie nazwisko zostało mu podarowane w jednym z najbardziej popularnych seriali (…). Wydaje mi się, że zgadzaliśmy się interdyscyplinarnie - mówi Marcin Kusy.

"Ludzie garnęli się do niego"

Przyjaciela radiowej Jedynki wspomina również Anna Stempniak z redakcji Kultury Programu 1 Polskiego Radia.

- Wszyscy znamy Pawła Królikowskiego jako Kusego i to rzeczywiście jest rola, nie boję się użyć tego słowa, ikoniczna. Ale Paweł Królikowski zaczynał jako twórca "Truskawkowego studia". Pisał też znakomite teksty piosenek (…). Bez przerwy coś robił. Był niezwykle aktywny i ludzie garnęli się do niego - opowiada Anna Stempniak.

paweł królikowski 1200.JPG
Paweł Królikowski nie żyje. Przypominamy poruszający wywiad z aktorem

Dziennikarka poznała Pawła Królikowskiego, kiedy zaczął czytać książki w radiowej Jedynce. - Robił to znakomicie i z entuzjazmem. Za każdym za każdym razem cieszył się kolejną rolą i kolejnym tekstem do czytania, który dawaliśmy mu w Programie 1 Polskiego Radia - dodaje.

- Kochał radio i kochał czytać w radiu. Nie bez powodu stał się twarzą Programu 1. Nie wiem jak będziemy bez niego dalej żyć. Dla mnie to jest nie do pojęcia, że go nie ma i już do mnie nie zadzwoni. Mieliśmy jeszcze mnóstwo pomysłów do zrealizowania. Zostaje po nim dziura, ponieważ są ludzie niezastąpieni. Bardzo współczuję całej rodzinie Pawła Królikowskiego i myślę, że on z nami pozostanie - słyszymy.

"Energia go rozsadzała"

- Paweł był rozrywanym aktorem, reżyserzy go uwielbiali. Może dlatego, że on się tak przeinaczał, przekształcał. On był w każdym serialu inny. Bardzo lubiłam tę zmienność formy u niego - powiedziała Jolanta Fajkowska z redakcji Rozrywki Programu 1 Polskiego Radia.

- Zdarzało się nam razem prowadzić imprezy. On wtedy szalał - pokazywał, jak należy zatańczyć, zaśpiewać, jak zadeklamować. Energia go rozsadzała - wskazała.

- Nie dziwiłam się wcale, że został prezesem ZASP-Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji. On chciał coś zrobić, dążył do celu, ciągle miał jakiś plany. Bardzo go będzie żal. Takiej radości już nie będzie, jaką on wnosił - stwierdziła dziennikarka. 

Aktor zmarł w wieku 58 lat.

***

Wspomnienia zostały wyemitowane w audycjach: Cztery pory roku, Ekspres Jedynki, Magazyn bardzo filmowy

DS/kk

Czytaj także

Paweł Królikowski nie żyje. Przypominamy poruszający wywiad z aktorem

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 14:00
- Nie umiem się wyrzec samego siebie. Mam świadomość tego, że całe życie będą stąpał po kruchym lodzie. Wybrałem los człowieka - przynajmniej w tym kraju - bezrobotnego, czyli artysty - mówił Przyjaciel Programu 1 Polskiego Radia, w rozmowie z 2016 roku.
rozwiń zwiń