"Był wyjątkową postacią dla wielu osób". Rodzina, artyści, wielbiciele pożegnali Pawła Królikowskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 15:10
Przedstawiciele władz, rodzina, artyści i wielbiciele pożegnali w Warszawie popularnego aktora filmowego i telewizyjnego Pawła Królikowskiego. Uroczystości pogrzebowe miały charakter państwowy. Msza święta żałobna odbyła się w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca przy Krakowskim Przedmieściu. Aktor został pochowany Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. 
Audio
  • Relacja Mariusza Pieśniewskiego z pogrzebu ś.p. Pawła Królikowskiego (W samo południe/Jedynka)
  • Maria Szabłowska wspomina Pawła Królikowskiego
  • Relacja z pogrzebu ś.p. Pawła Królikowskiego (Ekspres Jedynki)
  • Małgorzata Raducha wspomina Pawła Królikowskiego (Ekspres Jedynki)
Uroczystości pogrzebowe aktora Pawła Królikowskiego
Uroczystości pogrzebowe aktora Pawła Królikowskiego Foto: PAP/Leszek Szymański

Przyjaciel Programu 1 Polskiego Radia 

- Był i jest głosem PR1 Polskiego Radia - tak wspominała zmarłego w ubiegły czwartek Pawła Królikowskiego, Anna Stempniak - kierownik redakcji kulturalnej. Aktor od lat związany był z Polskim Radiem, często gościł w radiowym studiu oraz czytał książki słuchaczom Jedynki. W 2019 roku wziął udział w kampanii promocyjno-wizerunkowej stacji realizowana pod hasłem "Jedynka to jest radio. Żeby wiedzieć, trzeba słuchać". 

Dziennikarka muzyczna Programu 1 Polskiego Radia Maria Szabłowska wspomina Pawła Królikowskiego jako człowieka głębokiej wiary. - Był głęboko wierzący, nie narzucał tej wiary, nie nawracał. On mówił: "Ojej, popatrzcie, jakie piękne tutaj kwiaty rosną, Pan Bóg takie kwiaty stworzył". Dziennikarka jest przekonana, że właśnie głęboka wiara była motorem postępowania artysty.

Aktor był znany milionom widzów z roli Kusego w telewizyjnym serialu "Ranczo". Wystąpił w kilkudziesięciu produkcjach, między innymi: "Czwarta władza", "Na dobre i na złe", "PitBull", "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" oraz "Ojciec Mateusz". Ostatnio grał wraz ze swoim synem Antonim w serialu "W rytmie serca". To była jego ostatnia rola. 

Od 2014-go był jurorem popularnego show telewizyjnego "Twoja twarz brzmi znajomo". 

Pośmiertne odznaczenie za wybitne zasługi dla kultury

Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Pawła Królikowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej. Prezydent przekazał order żonie zmarłego, Małgorzacie Ostrowskiej-Królikowskiej podczas uroczystości pogrzebowych, które odbyły się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa w Warszawie.

Podczas uroczystości pogrzebowych wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński podkreślił, że był "wyjątkową postacią dla wielu osób" i jego odejście jest wielką stratą dla wszystkich. - To wielki dar spotkać dobrych, otwartych ludzi na swojej drodze. Takim człowiekiem był Paweł Królikowski - mówił.  

W 2018 r. aktor został uhonorowany Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W kwietniu 2018 r. został wybrany na prezesa Związku Artystów Scen Polskich. Z jego inicjatywy w lutym 2019 r. Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji-ZASP i TVP podpisały porozumienie o współpracy partnerskiej, dotyczące Teatru Telewizji. 21 lutego Paweł Królikowski zrezygnował z pełnionej funkcji. 

***

Paweł Królikowski zmarł 27 lutego 2020 roku po długiej chorobie. Jego żoną była aktorka Małgorzata Ostrowska - Królikowska. Aktor osierocił piątkę dzieci Antoniego, Julię, Marcelinę, Ksawerego i Jana. Bratem zmarłego jest Rafał Królikowski, który również zajmuje się aktorstwem.

IAR/ans 

Czytaj także

Nie żyje Paweł Królikowski. Przypominamy wywiad z aktorem sprzed roku

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 17:00
Po długiej chorobie zmarł Paweł Królikowski, miał 58 lat. Pod koniec stycznia 2019 roku aktor był gościem audycji "Wolna sobota" w Programie 2 Polskiego Radia. - Taka jest natura zawodu artysty, że przeżywa się różne górki i dołki. Praca i życie codzienne kumulują się w chwile wyjątkowo twórcze, niedostępne dla innych branż - wyznał wówczas Paweł Królikowski w rozmowie z Jerzym Kisielewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Gliński o Pawle Królikowskim: zasłużył się wspólnocie, zasłużył się Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 12:38
- Będzie nam brakować artysty, hojnie dzielącego się swoim talentem i zaangażowaniem, ale dzieło pana życia pozostanie, bo zostaliśmy nim przez pana obdarowani - powiedział w czwartek wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński podczas uroczystości pogrzebowych Pawła Królikowskiego.
rozwiń zwiń