Wspomnienie o pisarzu Jerzym Pilchu. "Piszę z głębi serca i z pychy"

Tworzył piękne zdania i uwielbiał piękne kobiety. W swoich powieściach bywał ciepły i sentymentalny, a w swoich felietonach ostry i bezkompromisowy. Jerzy Pilch zmarł w piątek w wieku 67 lat. 
Jerzy Pilch to autor kilkudziesięciu książek, wśród których znajdziemy m.in. Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej, Spis cudzołożnic, Inne rozkosze, Pod Mocnym Aniołem i Miasto utrapienia
Jerzy Pilch to autor kilkudziesięciu książek, wśród których znajdziemy m.in. "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej", "Spis cudzołożnic", "Inne rozkosze", "Pod Mocnym Aniołem" i "Miasto utrapienia"Foto: PAP/Jacek Turczyk
O Audycji

Jerzy Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle, na Śląsku Cieszyńskim. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracę nad doktoratem przerwał w okresie stanu wojennego. Wówczas zajął się publicystyką i literaturą. Wierną publiczność zdobył sobie jako autor satyrycznych felietonów literackich czytanych na spotkaniach krakowskiego czasopisma mówionego "Na Głos". Publikował w "Tygodniku Powszechnym", na łamach "Hustlera", "Polityki", "Dziennika" i "Przekroju". 

Pierwszą książkę Pilcha, "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej" (1988) uhonorowano nagrodą Fundacji im. Kościelskich. Powieść "Spis cudzołożnic. Proza podróżna" (1993) doczekała się ekranizacji z brawurową rolą Jerzego Stuhra i w jego reżyserii, a film został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za scenariusz i dialogi. Aż siedem razy książki Pilcha były nominowane do Literackiej Nagrody NIKE, którą otrzymał za opowieść o piciu, zakochaniu i otrzeźwieniu pisarza-alkoholika "Pod Mocnym Aniołem" (przeniesionej na ekran przez Wojciecha Smarzowskiego) w 2001 roku.

Trailer filmu "Pod Mocnym Aniołem" (Kino Świat)

Do ważniejszych pozycji w jego dorobku należą również: "Rozpacz z powodu utraty furmanki", "Bezpowrotnie utracona leworęczność", "Upadek człowieka pod Dworcem Centralnym", "Miasto utrapienia", "Moje pierwsze samobójstwo", "Marsz Polonia", "Zuza albo czas oddalenia", "Portret młodej wenecjanki", "Żółte światło", "Widok z mojego boksu" i "Dzienniki". W większości książek Pilcha pojawiają się motywy alkoholu i miłości, a także opowieści o dzieciństwie w ewangelickiej Wiśle. 

Pisarz zmarł 29 maja w swoim kieleckim domu. Miał 67 lat. Szefowa Wydawnictwa Literackiego, z którym pisarz współpracował od 20 lat, powiedziała, że do końca prowadzili rozmowy o wydaniu kolejnej książki.

Jestem zwolennikiem wyrazistości stylu

- Pisarz musi mieć coś do powiedzenia, ale musi mieć też sposób mówienia, sposób pisania. Ja jestem ekstatycznym zwolennikiem wyrazistości stylu, wyrazistości języka. Uważam, że to nie są żadne ozdobniki, dziwactwa itd. Tą formą też wiele wyrażam. Szczerze mówiąc, nie umiałbym pisać inaczej, przejść na tzw. polszczyznę przezroczystą - podkreślił w archiwalnej wypowiedzi dla Polskiego Radia Jerzy Pilch.

- Piszę z głębi własnego, nazwijmy to, serca. Spod serca, żeby nie powiedzieć dramatyczniej. I piszę z pychy. Dzielę się swoimi intymnościami, wymysłami mojej wyobraźni. Chcę, żeby to ludzie czytali, żeby się sycili mną i moimi wymysłami - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której przypomnieliśmy więcej archiwalnych cytatów z pisarza oraz wypowiedzi jego przyjaciół i znajomych. a także fragmenty książek Jerzego Pilcha.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 31.05.2020 r. 

Godzina emisji: 22.11

Jedynka/PAP/kk

Playlista
  • Gardot Melody, - Baby I'm Fool
  • Banaszak Hanna, - Łagodnie płynę w twych ramionach
  • Sojka Stanisław, - Tolerancja
  • Stewart Rod with Queen Latifah - As Time Goes By
  • Ferency Adam, Marcinik Barbara, - Drugi Dziennik
  • RADZIWIŁOWICZ JERZY, - WIELE DEMONÓW
  • Ferency Adam, - Spis cudzołożnic