Arkadiusz Gołębiewski: dojrzewaliśmy do tego, aby Festiwal gościł również filmy fabularne

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 09:50
4 dni artystycznych wrażeń, 5 kategorii konkursowych i ponad 100 produkcji. Trwa XII Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". W tym roku po raz pierwszy poza dokumentami pokazywane są filmy fabularne. - Uważam, że to jest ciekawa propozycja nie tylko dla widzów, ale również dla twórców - mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu. 
Arkadiusz Gołębiewski
Arkadiusz Gołębiewski Foto: Polskie Radio

Posłuchaj
34:47 2020_09_20 22_19_06_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 XII Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" (Kulturalna Jedynka)

 

Kino fabularne - najważniejsza nowość 

Festiwal Filmowy NNW stanowi unikalne w skali kraju wydarzenie tego typu. Każdego roku we wrześniu daje ono filmowcom szansę na zaprezentowanie filmów dokumentalnych o tematyce historycznej. W tym roku po raz pierwszy w  ramach Festiwalu odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych. - W tym konkursie wystartuje 13 filmów, w tym tylko jeden polski: "Kurier" w reżyserii Władysława Pasikowskiego - informuje dyrektor festiwalu. 


źródło: KinoŚwiat PL/Youtube

Widzowie, oprócz "Kuriera" będą mogli zobaczyć wybitne międzynarodowe produkcje, m.in. "Numery" Olega Sensotowa, ukraińskiego reżysera więzionego w  Rosji, czy głośny "Oficer i Szpieg" Romana Polańskiego. 

Przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Fabularnych będzie Lech Majewski - który w ubiegłym roku na Festiwalu NNW otrzymał nagrodę Platynowego Opornika za całokształt twórczości. 

"Znajdę Cię" filmem otwarcia 

Festiwal otworzy hollywodzko-polska produkcja "Znajdę Cię" w reżyserii Marthy Coolidge. Jest to opowieść inspirowana losem polskich muzyków z lat 30. i 40. ubiegłego stulecia. Plany muzyczne bohaterów i życia w USA przerywa nagły wybuch wojny. Zdjęcia kręcono w Nowym Jorku, Krakowie, Łodzi. Za scenariusz odpowiadają David S. Ward, zdobywca Oscara za film "Żądło" oraz Bożena Intrator. Muzykę do filmu napisał Jan A.P. Kaczmarek. W pełnometrażowej fabule wśród gwiazd z USA wystąpili polscy aktorzy: Małgorzata Kożuchowska, Maciej Zakościelny, Weronika Rosati i Mirosław Zdrojewski. 100 tytułów podczas 4 dni 

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych zaprezentowane zostaną 23 produkcje. Zwycięzca otrzyma, wręczaną po raz drugi, nagrodę im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Z kolei w  Konkursie Filmów Polskich widzowie będą mogli zobaczyć aż 26 filmów. Najlepszy film zostanie nagrodzony Złotym Opornikiem.

W Konkursie Radiowym wystartuje 12 dokumentów radiowych. Debiutująca kategoria – Konkurs Wideoklipów obejmie 16 produkcji.


***

Po raz piąty w Gdyni odbędą się warsztaty "Pitching Forum". - Mamy warsztaty scenariuszowe, montażowe - wylicza Arkadiusz Gołębiewski. - W piątek przyjdzie znaczne grono decydentów, którzy będą decydować czy dane projekty chcą zaprosić do telewizji publicznej czy innych stacji. To jest ważna szansa dla tych projektów filmowych, żeby one były realizowane na wysokim poziomie artystycznym i merytorycznym - dodaje dyrektor Festiwalu NNW. 


Ponadto w audycji: 

-  wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie: "Polska. Siła obrazu" opowie o roli malarstwa w kształtowaniu świadomości narodowej Polaków, o zadaniach artysty w XIX stuleciu, a także o znaczeniu ciągłości historycznej dla formowania się zbiorowej pamięci. Muzeum Narodowe w Warszawie zaprezentuje arcydzieła malarstwa polskiego z najważniejszych muzeów całego kraju. Ekspozycja powstaje we współpracy z Musée du Louvre-Lens, Muzeum Narodowym w Poznaniu i Instytutem Adama Mickiewicza.

- wystawa plenerowa  "Krynickie ślady Prymasa Tysiąclecie" w Krynicy Zdroju.

 - recenzja Ewy Heine z przedstawienia "Tymoteusz Rymcimci" w Teatrze Lalka. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Anna Stempniak 

Materiał: Dorota Kołodziejczyk 

Data emisji: 20.09.2020 r. 

Godzina emisji: 22.19

ans 

Czytaj także

Dorota Kania opowiada o filmie "Ryngraf": wszystko zaczęło się od prezesa IPN

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 09:56
- Zaczęło się od prezesa IPN dr. Jarosława Szarka. Wręczając nagrodę im. Janusza Kurtyki, bardzo wzburzony mówił o znalezionym przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka ryngrafie. Ja się postanowiłam zainteresować tą historią - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Kania wyjaśniając motywację do zrobienia filmu "Ryngraf" o niesłusznie skazanym za kolaborację z Niemcami żołnierzu wyklętym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Po raz pierwszy pokażemy 13 produkcji fabularnych". Arkadiusz Gołębiewski o Festiwalu Filmowym NNW

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 09:00
- Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa. Mimo pandemii festiwal odbędzie się tradycyjnie w Gdyni, ale zaplanowaliśmy też intensywne relacje z wydarzeń w internecie - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci.
rozwiń zwiń