Mirosław Bork laureatem Nagrody Mediów Publicznych. Posłuchaj rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 08:50
- Materiały sprzed stu lat były kręcone na bardzo różnej taśmie, przy użyciu bardzo różnych kamer i na dokładkę były bardzo różnie przechowywane - mówi w "Magazynie Bardzo Filmowym" w Programie 1 Polskiego Radia reżyser, scenarzysta, producent i menedżer Mirosław Bork, który został uhonorowany Nagrodą Mediów Publicznych 2020 w kategorii Obraz przede wszystkim za film dokumentalny "Wojna światów". 
Mirosław Bork
Mirosław BorkFoto: PAP/Piotr Nowak

"Wojna światów" to film dokumentalny oparty na zrekonstruowanych filmach archiwalnych z wojny polsko‑sowieckiej 1920 roku, zakończonej jednym z największych sukcesów militarnych narodu polskiego.

czytaj więcej
BITWA warszawska 1920 serwis specjalny.jpg
Bitwa Warszawska 1920. Serwis specjalny

- Mieliśmy niektóre materiały wyglądające całkiem nieźle, niektóre to były negatywy, niektóre pozytywy, niektóre to były kopie z kopii - mówi Joannie Sławińskiej Mirosław Bork. - Teoretycznie rzecz biorąc, wtedy klatka miała stosunek boków 4:3, ale napęd był ręczny, więc tak naprawdę to operator swoją ręką nadawał klatkaż. Niektóre materiały mają 12 klatek na sekundę, niektóre 16, 18, 24, a dzisiaj my to pokazujemy widzowi w tempie 25 klatek na sekundę - wyjaśnia reżyser.

Posłuchaj
05:24 PR1_MPLS 2020_11_19-21-29-29.mp3 Mirosław Bork o filmie "Wojna światów" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

- Musieliśmy po pierwsze ustabilizować cały ten obraz, przyjąć jeden format dla wszystkich materiałów, spowodować, żeby to się przestało trząść. To dość skomplikowany proces technologiczny - wyjaśnia Mirosław Bork. - Musieliśmy także uzupełnić klatki, których brak. Musieliśmy sztucznie, przy pomocy współczesnej technologii, wydłużyć ten materiał, nakręcić dodatkowy. Zrobiliśmy to przy pomocy komputerów - zdradza laureat Nagrody Mediów Publicznych. 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/'Wojna światów"

Czytaj też
nagrody mediow publicznych-2020_01a.jpg
Muzyka, Obraz, Słowo. Poznaliśmy laureatów Narody Mediów Publicznych

W "Wojnie światów" wykorzystane zostały również nagrania radiowe, relacje uczestników i świadków wydarzeń, a także archiwalne świadectwa materialne, które przetrwały do naszych czasów: fotografie, rozkazy oraz zapisy tajnych raportów, niepublikowanych dotąd archiwalnych filmów, m.in. z Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Czech, Węgier i USA.

Czytaj też:

***

Kapituła Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka uhonorowała tenora o międzynarodowej sławie Piotra Beczałę za nieustanną promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych całego świata. Laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo został historyk, profesor Andrzej Nowak, nominowany przede wszystkim za cykl "Dzieje Polski". 

Ponadto w "Magazynie Bardzo Filmowym":

- 45 lat od premiery "Lotu nad kukułczym gniazdem". Za co widzowie kochają ten film? Czytaj więcej>>>

- rozmowa z Kazimierzem Suwałą, dyrektorem Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu odbywającym się w tym roku w formie online festiwalu Camerimage (14-21 listopada).


- rozmowa wicedyrektorem Warszawskiego 18. Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej "Kamera Dawida" Ignacym Strączkiem.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji:

Posłuchaj
36:58 2020_11_19 21_10_18_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 45 lat od premiery "Lotu nad kukułczym gniazdem" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 19.11.2020 

Godzina emisji: 21.10

kh

Czytaj także

Piotr Beczała, prof. Andrzej Nowak i Mirosław Bork laureatami Nagród Mediów Publicznych

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 17:09
W kategorii Muzyka nagrodę przyznało Polskie Radio, w dziedzinie Obrazu Telewizja Polska, a Polska Agencja Prasowa uhonorowała twórców Słowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa z Mirosławem Borkiem - laureatem Nagrody Mediów Publicznych

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 18:00
W piątkowej audycji "O wszystkim z kulturą" spotkaliśmy się z reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym Mirosławem Borkiem, który jest również tegorocznym laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz.
rozwiń zwiń