W podróży do odległego Tajwanu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 15:50
Ostatnio zamiast dalekich podróży, musimy poprzestać na czytaniu o odległych krajach. W "Moich książkach" zaprosiliśmy więc do świata literatury Tajwanu. Po raz pierwszy w Polsce ukazuje się antologia współczesnych opowiadań tajwańskich "Na drugim brzegu". 
Antologia współczesnych opowiadań tajwańskich Na drugim brzegu
Antologia współczesnych opowiadań tajwańskich "Na drugim brzegu"Foto: mat. promocyjny

Tajwan zróżnicowany kulturowo i etnicznie 

Tajwan to niewielka wyspa na Oceanie Spokojnym, oddzielona od Chin kontynentalnych Cieśniną Tajwańską. Wyspę określa się mianem "Ilha Formosa" ("piękna wyspa"). Tak nazwali ją w XVI w. portugalscy żeglarze, pływający wzdłuż jej wybrzeży. 

Posłuchaj
36:24 2020_12_02 21_09_59_PR1_Moje_książki.mp3 W podróży do odległego Tajwanu (Moje książki/Jedynka)

 

Literatura Tajwanu w Polsce jest prawie nieznana. Pierwszy ukazujący się w naszym kraju zbiór opowiadań współczesnych pisarzy tajwańskich to pokaz różnorodności i bogactwa głosów literackich płynących z "Ilha Formosa".

- Każdy, kto był na Tajwanie jest pod wrażeniem, albo jest zachwycony. Dla sinologa nie ma możliwości nieporównywania go z Chinami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Religa z Wydziału Orientalistycznego UW, która przetłumaczyła jedno z opowiadań zawartych w tomie "Na drugim brzegu". - W ostatnim ćwierćwieczu "Tajwan się bardzo chwali swoim zróżnicowaniem kulturowym i etnicznym i to jest traktowane jako podstawa tożsamości tajwańskiej - ocenia gość audycji. 

Keret_Usterka_m.jpg
Etgar Keret: w przyszłości opowieści będą nas otaczać zewsząd

Autorzy opowiadań 

Wszyscy prezentowani w tomie autorzy Huang Chunming, Bai Xianyong, Chen Ruoxi, Ping Lu, Huang Fan, Li Ang, Zhu Tianwen, Wu Jinfa należą do najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie prozaików tajwańskich. W ich gronie znajdziemy zarówno modernistów, pisarzy nurtu xiangu, podkreślających istnienie odrębnej regionalnej tożsamości, postmodernistów, jak i twórców aborygeńskich, odwołujących się do kultury rdzennych ludów Tajwanu.

Prof. Lidia Kasarełło z UW zauważa ponadczasowość i lokalność opowiadań zawartych w tomie "Na drugim brzegu". - W tych opowiadaniach jest dużo wartości uniwersalnych i takiego odczytania, który jest możliwy dla czytelnika z bardzo wielu kultur - podkreśla. - Wynika to z tego, że literatura tajwańska, w przeciwieństwie do literatury chińskiej, kontynentalnej nie jest przede wszystkim literaturą czysto chińską tylko tajwańską - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji okraszonej fragmentami opowiadań z tomu "Na drugim brzegu". 

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: dr Małgorzata Religa (UW), prof. Lidia Kasarełło (UW) 

Data emisji: 2.12.2020 r. 

Godzina emisji: 21.10

mat. prasowe/ans 

Czytaj także

Cherezińska o finale cyklu o Piastach: będę tęsknić za postaciami... fikcyjnymi

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 08:55
Dzień po premierze powieści "Odrodzone Królestwo" - piątego, ostatniego tomu liczącego ponad cztery tysiące stron cyklu o tym samym tytule, opowiadającego o 60 latach panowania Piastów na przełomie XIII i XIV wieku, w którym autorka historię Polski przeplata z barwną fikcją literacką - gościem Programu 1 Polskiego Radia była Elżbieta Cherezińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 07:45
Ona - popularna aktorka, seksbomba PRL-u, on - słynny pisarz. Oboje oryginalni, barwni, niekonwencjonalni. Żyć bez siebie nie mogli, choć wspólne życie przypominało często burzę. Ich związek opisał Remigiusz Grzela w książce "Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata". Autor był gościem "Kulturalnej Jedynki".
rozwiń zwiń