Rusza tarnowski X Festiwal Filmowy "Vitae Valor"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 10:24
Przewodnią myślą tegorocznej edycji - odbywającej się w dniach 11-17 grudnia w przestrzeni wirtualnej - jest hasło "Oblicza konfliktu" według którego został opracowany program festiwalu, w którym znajdą się światowe i polskie produkcje poruszające temat konfliktu wewnętrznego, konfliktu społecznego oraz konfliktu międzypokoleniowego. 
Plakat promujący X Festiwal Filmowy Vitae Valor
Plakat promujący X Festiwal Filmowy "Vitae Valor"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
04:25 [ PR1]PR1 (mp3) 10 grudzień 2020 21_41_32.mp3 Rusza X Festiwal Filmowy "Vitae Valor" w Tarnowie (Dorota Kołodziejczyk/Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

Jak wskazał Marcin Lewandowski, prezes Fundacji Alegoria, która obok tarnowskiego Stowarzyszenia Kanon jest organizatorem festiwalu, słowo konflikt w języku łacińskim oznacza zderzenie.

- Chcielibyśmy, aby poprzez realizację takiego projektu, jakim jest festiwal "Vitae Valor", poprzez taki podtytuł jakim są właśnie oblicza konfliktu - oblicza zderzeń, doszło do reakcji, która będzie jednoczyć. Reakcji, która sprawi, że zastanowimy się nie tylko skąd się bierze konflikt, ale także jakie będą skutki tej problemowej sytuacji - podkreślił.

- Proponujemy wybór filmów, które pozwolą nam popatrzeć na kondycję ludzkiego życia i na obecną rzeczywistość z różnych perspektyw. W tegorocznym programie zaproponowaliśmy produkcje filmowe z różnych krajów - od Korei, poprzez Rosję, Palestynę, Finlandię, Hiszpanię, Amerykę, Anglię po Polskę - wymienił Dariusz Snopkowski, dyrektor Festiwalu Filmowego "Vitae Valor".

- Widzimy, jak bardzo nam się udało trafić z tematem, choć to jest pomysł sprzed roku. Żyjemy w bardzo gorących czasach. Wybrałem filmy z trzech kategorii. Pierwsza to konflikt wewnętrzny, gdy bohater zmaga się sam ze sobą, bardzo często wyrusza w jakąś drogę, w sensie geograficznym, np. do Santiago de Compostela ("Droga życia") albo w drogę wgłąb siebie ("Odkupienie").

Drugi cykl to konflikt społeczny. Szukaliśmy nie tylko wojny w sensie militarnym ("Drzewo cytrynowe"), ale także głębokiego rozdźwięku między ludźmi, w rodzinach ("Lewiatan", "Parasite"). Trzeci cykl to konflikt międzypokoleniowy. Tu z pomocą przyszły nam filmy Krzysztofa Zanussiego, który będzie gościem festiwalu - wyjaśnił o. Michał Legan, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego "Vitae Valor".

Program - w którym znalazło się m.in. dziewięć seansów filmowych, konferencja naukowa, dwa koncerty, wystawa i trzy debaty - oraz więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronie internetowej - vvfestival.pl - oraz w mediach społecznościowych.

⚡ 1 dzień ⚡ Atmosfera wokół jest tak napięta, że można kroić ją nożem. Już jutro pierwszy dzień naszego festiwalu. Czy...

Opublikowany przez Vitae Valor - festiwal filmowy Czwartek, 10 grudnia 2020


Festiwal Filmowy "Vitae Valor" ("Wartość Życia") to unikalny w skali kraju projekt o zasięgu ogólnopolskim, cieszący się uznaniem, czego dowodem jest choćby nominacja do prestiżowej nagrody "Paszporty Polityki" w styczniu 2001.

Po kilkuletniej przerwie festiwal powraca do ogólnopolskiego kalendarza imprez filmowych prezentując wybitne dzieła filmowe, których treścią i przesłaniem jest podkreślenie znaczenia ludzkiej egzystencji jako wartości opartej na fundamentach moralnych, etycznych, duchowych i metafizycznych.

Organizatorzy festiwalu pragną pokazać realizm dnia codziennego, będący podstawą ludzkiej egzystencji. Realizm, który może przybrać formę buntu, konfliktu, niezrozumiałych postaw, wyborów a także trudnych międzyludzkich relacji.

"Vitae Valor" stawia pytania o ludzką godność, pokazuje różnorodność egzystencji, uczy dialogu a także promuje kulturę spotkania.

***

 Patronem X Festiwalu Filmowego "Vitae Valor" jest Program 1 Polskiego Radia.

Zobacz więcej na temat: FILM kino
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak