"Był aktorskim brylantem". Wspominamy Piotra Machalicę

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 16:50
W wieku 65 lat zmarł Piotr Machalica, popularny aktor teatralny, filmowy i radiowy oraz mistrz piosenki. - Był niesamowicie wiarygodny. Miał taką charyzmę, że od razu wierzyło się we wszystko, co robił i mówił - mówi o nim reżyser Jacek Bromski. Jak Piotra Machalicę wspominają Janusz Kukuła i Wojciech Malajkat?
Piotr Machalica
Piotr MachalicaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
08:04 2020_12_14 15_42_40_PR1_Ekspres_Jedynki.mp3 Jacek Bromski, Janusz Kukuła i Wojciech Malajkat wspominają Piotra Machalicę (Ekspres Jedynki)

Piotr Machalica kilka dni temu trafił do szpitala MSWiA w Warszawie, gdzie zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek o godz. 2.30. O jego śmierci poinformowała aktorka Krystyna Janda.

Dawał z siebie wiele

machalica piotr_1200a.jpg
Nie żyje Piotr Machalica. "Wspaniały człowiek i cudowny artysta"

Współpracownicy i przyjaciele wspominają Piotra Machalicę jako człowieka o wielkim sercu, który przez wiele sezonów związany był z Teatrem Powszechnym, kierował Teatrem im. Adama Mickiewicza, a w ostatnich latach współtworzył spektakle w Teatrze 6. Piętro, Teatrze Polonia i Och-Teatrze. Jego charakterystyczny głos wybrzmiewał także w Teatrze Polskiego Radia.

- Był niezwykłym obserwatorem i jednocześnie głęboko odczuwał taką wielką potrzebę poezji. To było niezwykłe doświadczenie słuchać, jak daje siebie, czytając wiersze wielkich poetów - mówi o Piotrze Machalicy dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

Był talentem najczystszej wody

Piotr Machalica wcielił się w blisko 100 ról filmowych, m.in. zagrał w ekranizacjach Jacka Bromskiego. - Był takim samorodnym talentem. W gruncie rzeczy wielkim i oryginalnym, takim właściwie najczystszej wody aktorskim brylantem. Kiedy zobaczyłem go po raz pierwszy w spektaklu szkolnym, od razu pomyślałem sobie, że to jest idealny, fantastyczny aktor - opowiada Jacek Bromski.

Jacek Bromski obsadził Piotra Machalicę m.in. w głównych rolach w filmach: "Zabij mnie, glino", "Sztuce kochania" i "Kuchni polskiej". Reżyser żałuje, że w tamtym czasie zrobił tylko jedną komedię. - Piotr Machalica miał fantastyczny talent komediowy, który w pewien sposób był niewykorzystany - wyjaśnia.

Od 34 lat z Piotrem Machalicą przyjaźnił się Wojciech Malajkat. - Piotr miał wspaniały dystans do świata, siebie i do ludzi. Potrafił też go nie mieć, kiedy dotykały go sprawy takie fundamentalne. Wtedy zamieniał się w empatycznego zwierzaka, który nie potrafił przejść obojętnie. Potrafił być człowiekiem, potrafił być aktorem, potrafił być mężem, ojcem i jeszcze przyjacielem - wspomina Wojciech Malajkat.

Aktor od 1979 roku

Na ekranie zadebiutował w 1979 r. w serialu "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". Wystąpił w kilkudziesięciu filmach i produkcjach telewizyjnych, m.in. w "Krótkim filmie o miłości" i "Dekalogu IX" Krzysztofa Kieślowskiego", "Bohaterze roku" Feliksa Falka, "Saunie" Filipa Bajona, "Dniu świra" i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego. Prócz tego szeroka publiczność kojarzy go z serialami "Złotopolscy", "Egzamin z życia" i "Prosto w serce".

Piotr Machalica zasłynął też jako wykonawca piosenki aktorskiej. Śpiewał głównie piosenki Okudżawy, Brassensa, Wojciecha Młynarskiego i Jana Wołka. Wydał płyty: "Portret muzyczny: Brassens i Okudżawa", "Moje chmury płyną nisko", "Piaskownica" i "Mój ulubiony Młynarski".

W grudniu ubiegłego roku Piotr Machalica w ramach cyklu "Scena Szpilmana - Jedynka Live!" zaprezentował przed publicznością Programu 1 Polskiego Radia utwory z wydanego w październiku albumu "Mój ulubiony Młynarski". Posłuchaj>>>

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Doceniono go m.in. Nagrodą Wyspiańskiego (1991 r.) i odznaką "Zasłużony Działacz Kultury" (1997 r.). W 2005 r. otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2011 r. - nagrodę Wielki Ukłon na Festiwalu Filmowym Quest Europe w Zielonej Górze.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Mateusz Drozda

Materiał: Dorota Kołodziejczyk 

Data emisji: 14.12.2020 

Godzina emisji: 15.42

KH/DS

Czytaj także

Nie żyje Piotr Machalica. Aktor miał 65 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 06:49
W wieku 65 lat w poniedziałek zmarł aktor teatralny i filmowy Piotr Machalica, znany m.in. z ról w filmach: "Dekalog IX" Krzysztofa Kieślowskiego, "Dzień świra" Marka Koterskiego i "Jaga" Tomasza Bagińskiego. Był związany m.in. z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polonia i Och-Teatrem.
rozwiń zwiń