"Grób Nieczui" Zygmunta Kaczkowskiego nową pozycją na kanale "Radiobook"!

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 07:00
Projekt "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - to również wybory nieoczywiste, aczkolwiek z pewnością ciekawe i warte poznania. Tym razem proponujemy powieść "Grób Nieczui" Zygmunta Kaczkowskiego, ostatnią z cyklu książek o Marcinie Nieczui.
Grób Nieczui Zygmunta Kaczkowskiego na kanale Radiobook
"Grób Nieczui" Zygmunta Kaczkowskiego na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

shutterstock_radiobook 1200.jpg
"Radiobook" - audiobooki z wybitną literaturą. Nowy projekt Polskiego Radia

"Grób Nieczui" to ostatnia część cyklu historycznych powieści i opowiadań autorstwa Zygmunta Kaczkowskiego pt. "Ostatni z Nieczujów". Był on publikowany w formie gawędy w latach 1851-1858. Cykl przyniósł pisarzowi rozgłos, a jego twórczość wywarła duży wpływ na innych pisarzy, czego przykładem może być "Trylogia" Henryka Sienkiewicza.

Akcja "Grobu Nieczui" toczy się w okresie konfederacji barskiej i wojen napoleońskich, a tłem dla wydarzeń jest ziemia sanocka, z której pochodzi prowincjonalny szlachcic, skarbnik oraz wielki gawędziarz w jednej osobie Marcin Nieczuja. Powieść zahacza także o Lwów oraz Włochy. Wątki i intrygi mieszają się z ważnymi wydarzeniami dla historii Polski i Europy.


Czytaj także:


"Grób Nieczui" w wydaniu dźwiękowym został zarejestrowany w 1976 roku. Interpretacji powieści Zygmunta Kaczkowskiego dokonał Wojciech Duryasz, aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie, którego miłośnicy seriali z pewnością kojarzą z obsady "Na Wspólnej".Zygmunt Kaczkowski - Grób Nieczui #01. Profil: Radiobook


Projekt "Radiobook"

5 października br. swoją premierę miał "Radiobook" - nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

kk

Czytaj także

Kolejna premiera na kanale "Radiobook": "Jaszczur" Honoriusza Balzaka

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 09:20
"Radiobook" to projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. Wśród najciekawszych dzieł literatury polskiej i światowej nie mogło zabraknąć tych z bogatego dorobku jednego z najwybitniejszych powieściopisarzy europejskich, mającego związki z Polską - Honoriusza Balzaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lord Jim" Josepha Conrada nową pozycją na kanale "Radiobook"!

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 08:00
Jedno z najwybitniejszych dzieł we wspaniałym dorobku Josepha Conrada, angielskiego powieściopisarza polskiego pochodzenia, powieść "Lord Jim" (w interpretacji aktora Mieczysława Voita), to kolejna pozycja z cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera na kanale "Radiobook"! "Tętniące serce" Selmy Lagerlöf

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 06:55
Wspaniała powieść laureatki Nagrody Nobla Selmy Lagerlöf, której hołd oddała Olga Tokarczuk w mowie wygłoszonej na bankiecie noblowskim po przyznaniu jej Nagrody Nobla w 2019 roku, to kolejna pozycja z cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej.
rozwiń zwiń