Nie żyje Jerzy Limon. Przypominamy rozmowę z profesorem

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 11:51
W wieku 70 lat zmarł Jerzy Limon - inicjator i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, autor publikacji teatrologicznych, anglista i literaturoznawca. - Chciałem przywrócić wspaniałą kartę z dziejów kultury polskiej. To w znacznym stopniu mi się udało - mówił w 2015 roku w radiowej Jedynce.
Prof. Jerzy Limon
Prof. Jerzy LimonFoto: Agencja Forum/LD

czytaj więcej
prof Jerzy Limon fot Wojciech Dorosz 1200.jpg
Nie żyje prof. Jerzy Limon

Prof. Jerzy Limon był autorem książek o tematyce szekspirowskiej, licznych artykułów, esejów, recenzji a także powieści oraz przekładów sztuk elżbietańskich i współczesnych. Pełnił funkcję dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Instytucja prowadzi szeroko zakrojoną działalność artystyczną i edukacyjną.

Gdański Teatr Szekspirowski/Montecchi/Capuletti (na motywach sztuki "Romeo i Julia" Williama Szekspira)

W latach studenckich wyjechał na trzy miesiące do Anglii. - Rozsmakowałem się nie tylko w owocach południowych, ale także w księgarniach. Wielkim zaskoczeniem było dla mnie odkrycie, że w pozycjach dotyczących historii kultury, czy sztuki europejskiej, ta sztuka i kultura kończyły się na Odrze - opowiadał. 

- Uświadomiłem sobie, że żelazna kurtyna działa w dwie strony. Ktoś decyduje za nas, co mamy pamiętać, co mamy wiedzieć. To głęboko utkwiło we mnie. Gdy nastała nowa Polska uznałem, że moim obowiązkiem jest przywrócić wspaniałą kartę z dziejów kultury polskiej, jaką były kontakty teatralne Polski i Gdańska z Anglią - wyjaśnił wówczas. 


Posłuchaj
19:41 [B]JEDYNKA 7 czerwiec 2015 22_12_30.mp3 Prof. Jerzy Limon o teatrze i kulturze (Tramwaj zwany kulturą/Jedynka)

 

Zasługi profesora doceniła królowa Elżbieta II nadając mu Order Imperium Brytyjskiego i tytuł Oficera Imperium. Także Polska Akademia Umiejętności przyznała mu prestiżową nagrodę imienia Anny i Erazma Jerzmanowskich. 

***

Cała archiwalna rozmowa Michała Montowskiego z prof. Jerzym Limonem w dołączonym nagraniu.

kh

Czytaj także

Ernest Bryll - poeta, który nie chciał być poetą

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 01:41
- Nie chciałem pisać wierszy, pragnąłem być dziennikarzem i byłem. Cały czas zawodowo pracowałem, chyba że mnie wywalali, co zdarzało się często... - wspominał poeta Ernest Bryll.
rozwiń zwiń