Przyjaciele, artyści, wierni fani pożegnali Krzysztofa Krawczyka [ZDJĘCIA]

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 15:20
W Łodzi przyjaciele, artyści i miłośnicy muzyki pożegnali Krzysztofa Krawczyka. "Nigdy nie zapomnimy jego silnego, charakterystycznego, tak bardzo polskiego głosu" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas uroczystości. Msza św. żałobna odbyła się w archikatedrze łódzkiej. Trumna z ciałem artysty została złożona na cmentarzu parafialnym w Grotnikach.
Uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Krawczyka na cmentarzu w Grotnikach pod Łodzią
Uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Krawczyka na cmentarzu w Grotnikach pod ŁodziąFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Andrzej Duda napisał, że wykonywane przez Krzysztofa Krawczyka utwory wciąż zdobywają serca nowych słuchaczy. Łączyły i łączą całe pokolenia. "Pozostawił po sobie setki wspaniałych nagrań i wiele miłych wspomnień, a także osobiste świadectwo optymizmu, hartu ducha oraz wiary w sens dobra, które ofiarowujemy innym. Do tej spuścizny świętej pamięci Krzysztofa Krawczyka będziemy wracać".

Zmarłego artystę żegnali również przedstawiciele władz miasta, województwa i rządu, w tym wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Pogrzeb ma charakter państwowy. 

Piosenkarz, gitarzysta i kompozytor zmarł w Poniedziałek Wielkanocny - 5 kwietnia w wieku 74 lat. 

Trwają uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Krawczyka 
Uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Krawczyka

Polskie Radio uruchomiło też nowy internetowy kanał muzyczny z piosenkami z różnych okresów twórczości Krzysztofa Krawczyka. Kanału "Piosenki Krzysztofa Krawczyka" można słuchać na platformie moje.polskieradio.pl oraz w aplikacji mobilnej Polskie Radio. Aplikację można pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play oraz App Store.

Czytaj także:

pap_20021200_0AF (1).jpg
"Był otwarty na każdego człowieka". Krzysztof Krawczyk we wspomnieniach Eleni

Krzysztof Krawczyk w latach 1963-1973 i 1976 był wokalistą zespołu Trubadurzy, a od 1973 roku artystą solowym. Wypromował wiele znanych przebojów, między innymi: "Parostatek", "Chciałem być", "To co dał nam świat", "Mój przyjacielu", "Trudno tak", "Bo jesteś ty". Był Przyjacielem Polskiego Radia, wielokrotnie występował na koncertach w ramach trasy "Lata z Radiem".

Trwają uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Krawczyka 

Złożenie ciała na cmentarzu w Grotnikach, gdzie mieszkał, nastąpiło o godz. 15.00. Nad grobem oddano salwę honorową. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią liczba uczestników uroczystości była ograniczona.


Posłuchaj
00:28 11010601_1.mp3 Fani przyjechali pożegnać ostatni raz zmarłego Artystę (IAR)

  

Legenda polskiej sceny

Krzysztof Krawczyk urodził się 8 września 1946 r. w Katowicach. Zadebiutował w 1963 r. w zespole Trubadurzy, a 10 lat później rozpoczął karierę solową. W latach 70. wylansował m.in. przeboje "Jak minął dzień", "Parostatek" i "Pamiętam Ciebie z tamtych lat".

Na początku lat 80. artysta wyjechał na pięć lat do Stanów Zjednoczonych, gdzie koncertował w klubach Chicago i Las Vegas. Po powrocie do kraju w 1988 r. miał poważny wypadek samochodowy, co zmusiło go do wycofania się na pewien czas z życia artystycznego. Na początku lat 90. wrócił na krótko do USA, by nagrać w Nashville płytę "Eastern Country Album". W połowie lat 90. wrócił na stałe do Polski.

W 2000 r. wystąpił przed papieżem na Placu Świętego Piotra. W tym samym roku spotkał się z urodzonym w Sarajewie kompozytorem Goranem Bregowiczem, z którym nagrał płytę "Daj mi drugie życie" (2001). W 2002 r. ukazał się album Krawczyka "Bo marzę i śnię", a w kolejnych latach - m.in. "To, co w życiu ważne" (2004), "Tacy samotni" (2006) i "Nigdy nie jest za późno" (2009).

ms/kmp/ans

Czytaj także

Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Krawczyka. Legendarny artysta spocznie na cmentarzu w Grotnikach

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 09:04
W Łodzi odbędą się dziś uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Krawczyka. W południe w archikatedrze łódzkiej odbędzie się msza żałobna, potem trumna z ciałem artysty zostanie złożona na cmentarzu parafialnym w Grotnikach pod Łodzią (godz.15.00), gdzie muzyk mieszkał. Uroczystości będą miały charakter państwowy.
rozwiń zwiń