"Radiobook": "Wyspa skarbów" Roberta Louisa Stevensona [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 06:27
W cyklu "Radiobook" – w ramach dźwiękowej prezentacji najwybitniejszych i najciekawszych utworów literackich - po raz pierwszy prezentujemy twórczość szkockiego powieściopisarza i podróżnika, Roberta Louisa Stevensona. 
Wyspa skarbów Roberta Louisa Stevensona na kanale Radiobook
"Wyspa skarbów" Roberta Louisa Stevensona na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

"Wyspy skarbów" - przygodowej powieści dla dzieci i młodzieży - można posłuchać od poniedziałku (31.05), od godz. 19.00. Czyta Marek Obertyn (nagranie z 1995 roku).

Inspiracją do publikowanej najpierw w odcinkach, a następnie wydanej w 1882 roku historii o poszukujących skarbu piratach była tajemnicza mapa i związane z nią historyjki, jakie urodzony w Edynburgu Robert Louis Stevenson tworzył dla swojego 12-letniego pasierba, Lloyda Osbourne'a. 

W "Wyspie skarbów", klasyku literatury awanturniczej dla dzieci i młodzieży, pisarz porusza przewijający się w całej jego twórczości problem współistnienia dobra i zła (Stevenson jest także autorem m.in. pozycji "Doktor Jekyll i pan Hyde"). Autor tworzył w II połowie XIX wieku. 

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

Wersja dźwiękowa "Wyspy skarbów", udostępniona w ramach "Radiobooka", została zarejestrowana w studiach Polskiego Radia w 1995 roku. Tekst, przetłumaczony przez przedwojennego wybitnego slawistę, krytyka literackiego, poetę i tłumacza Józefa Birkenmajera, zinterpretował aktor serialowy i teatralny Marek Obertyn.Robert Louis Stevenson - Wyspa skarbów #01  Profil: Radiobook


Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" – to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk

Czytaj także

"Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego nową pozycją na kanale "Radiobook"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 07:15
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - od poniedziałku (29.03, godz. 19.00) dostępna będzie kolejna propozycja - jedno z ostatnich i jednocześnie najważniejszych dzieł Stefana Żeromskiego - "Przedwiośnie" w interpretacji Krzysztofa Banaszyka.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Emancypantki" Bolesława Prusa nową pozycją na kanale "Radiobook" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 19:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - od poniedziałku (19.04, godz. 19.00) dostępne jest dzieło czołowego przedstawiciela pozytywizmu Bolesława Prusa pt. "Emancypantki" w interpretacji Anny Seniuk (nagranie z 1980 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowość na kanale "Radiobook": N. Żmichowska, "Poganka" - POSŁUCHAJ

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 09:34
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej – od poniedziałku (10.05), od godz. 19.00 - można będzie posłuchać uznawanej za najważniejsze dzieło Narcyzy Żmichowskiej, której twórczość po raz pierwszy pojawia się w ramach projektu, "Poganki" w interpretacji aktorki Anny Seniuk (nagranie z 2001 roku). 
rozwiń zwiń