"Radiobook": I. Kwiatkowska czyta "Anię z Zielonego Wzgórza" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 07:20
Czerwiec z projektem "Radiobook" - który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online - zaczynamy pierwszym z wielu tomów serii o życiu Ani z Zielonego Wzgórza, autorstwa kanadyjskiej pisarki, Lucy Maud Montgomery. "Ani z Zielonego Wzgórza" można słuchać od dziś od godz. 19.00. Czyta Irena Kwiatkowska (nagranie z 1969 roku).
Ania z Zielonego Wzgórza na kanale Radiobook
"Ania z Zielonego Wzgórza" na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Wydana w 1908 roku "Ania z Zielonego Wzgórza" opowiada dziejącą się przez pięć lat, w drugiej połowie XIX wieku, na Wyspie Księcia Edwarda historię, która rozpoczyna się w chwili, kiedy 11-letnia Anna Shirley, rezolutna, gadatliwa, uparta i trochę egzaltowana dziewczynka z sierocińca trafia do domu mocno starszego rodzeństwa Maryli i Mateusza Cuthbertów, nieco na przekór ich oczekiwaniom.

Z każdym kolejnym opisanym wydarzeniem i przygodą Maryla i Mateusz nabierają jednak do Ani sympatii i uznają jej pojawienie się w ich życiu za szczęśliwe zrządzenie losu. 

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

Pierwsze polskie (i jedyne do lat 90. XX wieku) tłumaczenie powieści, dokonane przez Rozalię Bernsteinową (ponoć pseudonim Janiny Mortkowiczowej), ukazało się już w trzy lata po wydaniu oryginału. Tej najbardziej znanej polskiej wersji utworu zarzuca się infantylizację, znaczne odstępstwa od oryginalnego tekstu (poczynając od tytułu) i udomowienie (dziś powiedzielibyśmy: lokalizację).

Jednak interpretatorka powstałej w 1969 roku, w studiach Polskiego Radia, wersji audio "Ani z Zielonego Wzgórza", niezapomniana Irena Kwiatkowska, nie bała się żadnych niedoskonałości tłumaczenia i ofiarowała nam dzieło skończone.Lucy Maud Montgomery - Ania z Zielonego Wzgórza #01 Profil: Radiobook


Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" – to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk

Czytaj także

Nowość na kanale "Radiobook": N. Żmichowska, "Poganka" - POSŁUCHAJ

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 09:34
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej – od poniedziałku (10.05), od godz. 19.00 - można będzie posłuchać uznawanej za najważniejsze dzieło Narcyzy Żmichowskiej, której twórczość po raz pierwszy pojawia się w ramach projektu, "Poganki" w interpretacji aktorki Anny Seniuk (nagranie z 2001 roku). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowy "Radiobook": Jan Chryzostom Pasek, "Pamiętniki" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 23:59
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" tym razem można posłuchać wyjątkowej, barokowej literatury pamiętnikarskiej: "Pamiętników" - dzieła polskiego szlachcica, Jana Chryzostoma Paska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lord Jim"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 06:00
Od 15 czerwca do 5 lipca w Programie 1 można było słuchać fragmentów powieści Josepha Conrada pt. "Lord Jim" w interpretacji aktora Mieczysława Voita (projekt "Radiobook", nagranie z archiwum Polskiego Radia, rok powstania - 1983).
rozwiń zwiń