"Lalka" Bolesława Prusa nową pozycją na kanale "Radiobook" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 07:10
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - już po raz trzeci sięgamy po prozę żyjącego na przełomie XIX i XX wieku pisarza, dziennikarza i publicysty, Bolesława Prusa. Tym razem prezentujemy jego najwybitniejsze dzieło - "Lalkę". Czyta Jarosław Gajewski (nagranie z 2009 roku).
Lalka Bolesława Prusa na kanale Radiobook
"Lalka" Bolesława Prusa na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Tematem powieści jest historia Stanisława Wokulskiego, najpierw ubogiego subiekta, a potem bogatego kupca i filantropa, i jego nieszczęśliwej miłości do arystokratki, Izabeli Łęckiej. Ignacy Rzecki, totumfacki Wokulskiego, w pisanym przez siebie "Pamiętniku starego subiekta" dodatkowo wspomina czasy sięgające Wiosny Ludów, ale i komentuje wydarzenia współczesnej mu, XIX-wiecznej Warszawy.


audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

"Lalka" - publikowana w latach 1887-1889 w nieregularnych odcinkach dla "Kuriera Codziennego" a następnie wydana, jako książka, w roku 1890 - początkowo została źle przyjęta przez krytyków i recenzentów. Utwór doceniono dopiero w latach 30. XX wieku.

Tekst Prusa dwukrotnie przenosili na ekran polscy twórcy. W wyreżyserowanym przez Jerzego Wojciecha Hasa, w 1968 roku, filmie kinowym w trójkę głównych bohaterów wcielili się: Mariusz Dmochowski, Beata Tyszkiewicz i Tadeusz Fijewski. W przygotowanym przez Ryszarda Bera serialu telewizyjnym z 1978 roku wystąpili: Jerzy Kamas, Małgorzata Braunek i Bronisław Pawlik.

Prezentowana wersja audio "Lalki" jest powstałym w 2009 roku, w studiach Polskiego Radia, zapisem interpretacji tekstu przez Janusza Gajewskiego, przede wszystkim aktora teatralnego, ale także przez lata dyrektora wielu teatrów i uznanego pedagoga.Lalka #01 | Bolesław Prus Profil: Radiobook


Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk

Czytaj także

Horror i fantastyka w wydaniu retro. "Opowiadania" Stefana Grabińskiego na kanale "Radiobook"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 20:00
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej dostępna jest nowa pozycja - "Opowiadania" Stefana Grabińskiego. Czyta Tomasz Borkowski (nagranie z 2016 roku). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedna z najsłynniejszych powieści wszech czasów - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa na kanale "Radiobook" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 07:45
Kolejna czerwcowa propozycja w serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - to powieściowy debiut angielskiego mistrza powieści społeczno-obyczajowej z XIX wieku - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa. Czyta Krzysztof Gosztyła (przekład Włodzimierz Górski, nagranie z 2009 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skandalizujące "Dzieje grzechu" Stefana Żeromskiego nową pozycją na kanale "Radiobook"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 12:00
Jako ostatnią czerwcową propozycję w serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - przedstawiamy, po raz trzeci sięgając do dorobku autora, "Dzieje grzechu" Stefana Żeromskiego w interpretacji znakomitego i wszechstronnego polskiego aktora, Olgierda Łukaszewicza (nagranie z 2001 roku).  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowość na kanale "Radiobook" - François Rabelais "Gargantua i Pantagruel" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 08:30
Pierwszą lipcową propozycją w serii Polskiego Radia "Radiobook", w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej, jest fantastyczno-satyryczna powieść pt. "Gargantua i Pantagruel", czytana przez aktora Andrzeja Szczepkowskiego (nagranie z 1994 roku).
rozwiń zwiń