"Gerson w Tatrach" - wyjątkowa wystawa w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 14:00
Dokładnie w 190. rocznicę swoich urodzin - 1 lipca 2021 roku - Wojciech Gerson symbolicznie powrócił do Zakopanego. Tatrzańskie pejzaże jednego z najwybitniejszych polskich malarzy można oglądać w zabytkowej Willi Oksza.
Muzeum Tatrzańskie zaprasza na wyjątkową wystawę Gerson w Tatrach
Muzeum Tatrzańskie zaprasza na wyjątkową wystawę "Gerson w Tatrach"Foto: Muzeum Tatrzańskie/Materiały Promocyjne

Do 3 października potrwa wystawa tatrzańskich pejzaży Wojciecha Gersona, zainaugurowana 1 lipca w Muzeum Tatrzańskim w Willi Oksza. "Gerson w Tatrach" to przegląd obrazów o tematyce górskiej, wypożyczonych z największych polskich muzeów.


Posłuchaj
04:09 PR1_AAC 2021_07_14-15-36-21.mp3 "Gerson w Tatrach", wyjątkowa wystawa w Muzeum Tatrzańskim ("Ekspres Jedynki"/Jedynka)

 

Czytaj też:
Projekt bez tytułu (7).jpg
Janosik, góry i kawałek drewna, czyli twórczość Władysława Skoczylasa

Tatrzańskie epizody

Wojciech Gerson był polskim malarzem, pejzażystą, przedstawicielem realizmu znanym głównie z dzieł o tematyce historycznej. Dwukrotnie w życiu Gersona pojawiło się jednak Podhale. - W latach 60. po raz pierwszy odwiedził Tatry, wówczas był tutaj z kolegami ze Szkoły Sztuk Pięknych - mówi Helena Pitoń, kierownik Działu Sztuki Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Z tego okresu pochodzi wiele scen rodzajowych - Gerson skupiał się na życiu górali. Drugi tatrzański epizod Gersona to już lata 90. XIX wieku, wówczas artysta pojawiał się na Podhalu co roku. W jego twórczości na pierwszy plan zaczęła wysuwać się przyroda. - Bardzo kochał Tatry. Wtedy jego malarstwo było już w większości malarstwem pejzażowym - dodaje gość "Ekspresu Jedynki".

Czytaj też:
kolejka kasprowy 1200 free.jpg
Kolej na Kasprowy Wierch - wyczyn Polaków

Unikatowy charakter wystawy

Centrum wystawy "Gerson w Tatrach" stanowią trzy niezwykłe pejzaże, na których doskonale widać charakter epoki: "Krajobraz tatrzański", "Skalisty zwał w Dolinie Białego" i "Ulewa w Tatrach". - Wcześniej było takie szerokie kadrowanie. Szeroki, romantyczny pejzaż, wszystko musiało być pięknie oddane - tłumaczy Zofia Radwańska z Działu Sztuki Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Wystawa w Willi Oksza jest wyjątkowa, gdyż obrazów autorstwa Wojciecha Gersona nie zachowało się wiele. - Jego spuścizna została dosyć mocno przetrzebiona w czasie II wojny światowej, więc żeby pooglądać te pejzaże tatrzańskie w miejscu ich przebywania, to trzeba było popodróżować po różnych muzeach i oglądać je pojedynczo - dodaje Helena Pitoń.

Zobacz też:

Wojciech Gerson, "Zwał skalisty w dolinie Białej Wody w Tatrach", 1892, olej, płótno
Zbiory Muzeum Narodowe w Warszawie Wojciech Gerson, "Zwał skalisty w dolinie Białej Wody w Tatrach", 1892, olej, płótno Zbiory Muzeum Narodowe w Warszawie

Oferta kulturalna dla całej rodziny

W każdą sobotę możliwe jest zwiedzanie wystawy z przewodnikiem, organizowane będą również liczne wydarzenia towarzyszące. - Będziemy mieli spotkanie z Krzysztofem Trebuniem - Tutką o instrumentach pasterskich, dla rodzin mamy krajobrazowe warsztaty plastyczne. Na przykładzie prac Gersona, najpierw obserwujemy krajobraz, a później w ogrodach Okszy uczestnicy jak prawdziwi artyści malują przy sztalugach własne pejzaże - podsumowuje Zofia Radwańska.

Fb/Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Daniel Wydrych

Data emisji: 14.07.2021

Godzina emisji: 15.36

mg

Czytaj także

Zastał architekturę tyrolską, a zostawił zakopiańską. 170. rocznica urodzin Stanisława Witkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 09:48
Witkiewicz – to nazwisko nieodłącznie kojarzy się nam z Zakopanem. W piątek 21 maja przypada 170. rocznica urodzin Stanisława Witkiewicza – malarza, architekta, pisarza i teoretyka sztuki, znanego przede wszystkim jako twórca i popularyzator stylu zakopiańskiego. O związkach artysty z Podhalem oraz tym, co możemy zobaczyć w Muzeum Tatrzańskim, opowiedziała nam adiunkt muzeum Zofia Radwańska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkiełko, mydło i kawałek drutu. Ekscentryczna twórczość Władysława Hasiora

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 05:41
Władysław Hasior zmarł 14 lipca 1999 roku. Był artystą oryginalnym, nowoczesnym, który nie bał się w swoich pracach wykorzystywać niekonwencjonalnych materiałów. Ta innowacyjność i kreatywność sprawiły, że jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. 
rozwiń zwiń