Nie żyje Jan Pęczek, znany z "Barw szczęścia" i powieści radiowej "W Jezioranach"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 12:20
27 lipca, po długiej chorobie, zmarł aktor Jan Pęczek. Informację przekazał Maciej Englert, dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie, na stronie internetowej teatru. Artysta miał 71 lat. 
Jan Pęczek
Jan PęczekFoto: PAP/ Andrzej Rybczyński

Od blisko czterdziestu lat Jan Pęczek był związany z warszawskim Teatrem Współczesnym. Jak przypomniał we wpisie pożegnalnym Maciej Englert, Jan Pęczek był nie tylko aktorem, ale również autorem choreografii i ruchu scenicznego w wielu przedstawieniach, m.in. "Mistrz i Małgorzata", "Martwe dusze", a także "Wniebowstąpienie" oraz "To idzie młodość".

jan janga-tomaszewski 1200.jpg
Zmarł Jan Janga-Tomaszewski. Aktor zmagał się z ciężką chorobą

"Był osobą spolegliwą, w prawdziwym znaczeniu tego słowa, można było na nim polegać i jednocześnie ufać, zarówno jako człowiekowi jak i artyście. Skromny, lojalny i ciepły, mimo swojej hardej i dumnej »góralskiej duszy«" - wspomina Maciej Englert.

Dyrektor Teatr Współczesnego w Warszawie przypomniał, że zaangażował Jana Pęczka w stanie wojennym. "Działał aktywnie w opozycji i uciekając z jakiegoś »kotła«, złamał pechowo nogę w kostce, która nie bardzo się chciała zrosnąć, ale rwał się do grania, choć każdy krok sprawiał mu ból, mało kto o tym wiedział, nie rozczulał się nad sobą". 

znicze-free-shut-1200.jpg
Nie żyje gwiazda polskiego kina. Barbara Połomska odeszła w wieku 87 lat

"Jasiek nie miał wrogów"

W pożegnalnym wpisie Maciej Englert przypomniał również, że Jan Pęczek w ostatnich miesiącach zmagał się z nieuleczalną chorobą, a dwa miesiące temu zmarła nagle żona artysty, Jadwiga Bargielowska-Pęczek. "Jego siła budziła najwyższy podziw i szacunek" - czytamy we wpisie. 


Czytaj także: 


Jan Pęczek występował również w serialach "Barwy szczęścia", "Na dobre i na złe" oraz "Samo życie". "Trudno przyjąć wiadomość o śmierci Przyjaciela, nawet jeśli była spodziewana i była wybawieniem, a Jasiek nie miał wrogów" - podsumował Maciej Englert. 

Jan Pęczek wcielał się także w rolę wójta Wasiaka w radiowej powieści "W Jezioranach"

 

Zobacz także - Radiowa powieść "W Jezioranach" od kuchni: 

Źródło: serwis You Tube / oficjalny kanał Polskiego Radia 

PAP/mbl/rk 

Zobacz więcej na temat: aktorzy Jan Pęczek TEATR

Czytaj także

Andrzej Strzelecki: kabaretową przygodę zacząłem od dzianiny

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 13:00
- Na trzecim roku studiów teatralnych, wszystkie moje koleżanki ogarnął szał dziergania na drutach i szydełkowania. Od kubraczka dla chomika po płaszcze zimowe męskie. Wpadłem na pomysł, żeby zebrać te rzeczy i urządzić pokaz mody. Napisałem do niego teksty i zorganizowaliśmy go 8 marca w Dzień Kobiet. To był zaczątek kabaretu Kur - mówił w archiwalnych nagraniach Polskiego Radia Andrzej Strzelecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kieruje się zawsze wartościami". Minister kultury uhonorował aktorkę Halinę Łabonarską

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 17:28
Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, wicepremier Piotr Gliński uhonorował 50-lecie pracy artystycznej aktorki Haliny Łabonarskiej. Uroczystość odbyła się w sobotę po premierze "Króla Leara" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie - tragedii Williama Shakespeare'a, w której artystka kreuje tytułową rolę.
rozwiń zwiń