Nie żyje Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz. Nestor polskiego jazzu miał 93 lata

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 07:00
Zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz - saksofonista, kompozytor, aranżer, ale też i świadek historii. Muzyk w kwietniu obchodził swoje 93. urodziny. Znany był z wielu jazzowych kompozycji oraz muzyki do wielu polskich seriali. 
Jerzy Duduś Matuszkiewicz
Jerzy "Duduś" MatuszkiewiczFoto: Jan Rolke/Forum

Posłuchaj
14:27 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_07_31 PR1_14_15_27_Muzyczna_Jedynka.mp3 Wspomnienie Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza ("Muzyczna Jedynka", prowadził Paweł Sztompke)

 

jerzy Duduś  Matuszkiewicz  Forum 1200.jpg
"Dudusiem zostałem przez podobieństwo do chłopca z rysunków"

Urodzony w 1928 roku Jerzy Matuszkiewicz był jednym z pionierów powojennego ruchu jazzowego w Polsce. W latach 1950-58 prowadził znany łódzki zespół Melomani; był uczestnikiem historycznych pierwszych Festiwali Muzyki Jazzowej w Sopocie w 1956 i 1957 roku, a od 1965 poświęcił się głównie tworzeniu muzyki rozrywkowej i filmowej.

Grał nie tylko swing, ale również muzykę filmową. To on skomponował muzykę do słynnych filmów i seriali, takich jak "Stawka większa niż życie", "Alternatywy 4", "Janosik", "Czterdziestolatek", "Jak rozpętałem II wojnę światową", "Poszukiwany, poszukiwana", "Nie lubię poniedziałku"

Jerzy Duduś Matuszkiewicz forum 1200.jpg
Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz o początkach polskiego jazzu

Miesiąc temu został laureatem Polskich Nagród Filmowych "Orły", otrzymując Honorową Nagrodę Za Osiągnięcia Życia. O swoim dorobku, a także o początkach jazzowego środowiska w Polsce Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz" opowiadał niedawno w Dwójce w audycji "Zapiski ze współczesności". 

CEZ_9017 Dorota Miśkiewicz koncert 1200.jpg
Dorota Miśkiewicz o utworze "Łagodnie płynę w twych ramionach"

Muzykę z filmów "Małżeństwo z rozsądku", "Wojna domowa" czy "Czterdziestolatek", którą stworzył Matuszkiewicz przypomnieliśmy niedawno, 17 marca, na wyjątkowym koncercie i płycie "Cinema boogie". Poniżej przypominamy to wydarzenie: 

Źródło - serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 


Sylwetkę Mistrza przypominamy TUTAJ

oprac. am/jp/pp/rk/kk 

Zobacz więcej na temat: Jerzy Matuszkiewicz

Czytaj także

Saksofon w muzyce filmowej

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 15:29
Audycję "Muzyka w kadrze" zaczęliśmy od filmowych kompozycji saksofonisty i wielkiego jazzmana Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To, co najpiękniejsze... - Zima". Przeboje Matuszkiewicza i Rachonia

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 14:07
W poniedziałek (20.01) retransmitowaliśmy koncert, który odbył się w niedzielę (19.01) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W pierwszej części usłyszeliśmy muzykę klasyczną i popularną w aranżacjach napisanych przez Stefana Rachonia dla Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Druga część poświęcona była twórczości nestora polskiego jazzu i muzyki filmowej – Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje muzyk jazzowy Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 05:30
Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz - znakomity saksofonista, jeden z pionierów jazzu w Polsce, kompozytor muzyki do popularnych polskich filmów i seriali - zmarł w wieku 93 lat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orły 2021. Uhonorowany Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 17:00
Ogłoszono nazwisko pierwszego laureata Polskich Nagród Filmowych. Honorową Nagrodę Za Osiągnięcia Życia odbierze w tym roku kompozytor Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz. 
rozwiń zwiń