Premierowy "Radiobook" - "Czahary" Marii Rodziewiczówny [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 19:10
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - w tym tygodniu proponujemy powieść Marii Rodziewiczówny pt. "Czahary". Czyta Gustaw Lutkiewicz (nagranie z 1985 roku).
Czahary Marii Rodziewiczówn
"Czahary" Marii RodziewiczównFoto: mat. promocyjne

Maria Rodziewiczówna, żyjąca i tworząca na przełomie XIX i XX wieku pisarka, traktowana jest jako postać nietuzinkowa i ważna autorka w dziejach polskiej literatury. Była członkinią Warszawskiego Towarzystwa Teozoficznego, a także Warszawskiego Stowarzyszenia Ziemianek.

Po II wojnie światowej, w głębokim PRL-u, większość jej twórczości była na indeksie.

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

Stary Janicki miał trzech synów i dwie córki. Po jego śmierci dzieci rozpoczęły negocjacje w sprawie podziału spadku, którego częścią są tytułowe Czahary. O ojcowiznę - ku zaskoczeniu dwóch braci - upomina się w imieniu swoim i trzeciego brata Zofia, ich siostra. Taka postawa młodej kobiety (i to panny!) jest wielkim zaskoczeniem dla wszystkich.

Rodzinnej historii towarzyszą opisy kresowych krajobrazów z końca XIX wieku. Polesie to malownicza kraina, pięknie i plastycznie opisana przez Marię Rodziewiczównę, pełna skarbów natury, niegościnna dla tych, którzy jej nie lubią, ale hojna i otwarta dla swoich mieszkańców.

Powieść "Czahary" została wydana po raz pierwszy w roku 1905. Prezentowane nagranie powstało w 1985 roku, w studiach Polskiego Radia, a tekst o majątku "Czahary" zinterpretował wybitny aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i radiowy oraz piosenkarz, Gustaw Lutkiewicz.


Czahary #01 | Maria Rodziewiczówna Profil: Radiobook


Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk

Czytaj także

"Lalka" Bolesława Prusa nową pozycją na kanale "Radiobook" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 07:10
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - już po raz trzeci sięgamy po prozę żyjącego na przełomie XIX i XX wieku pisarza, dziennikarza i publicysty, Bolesława Prusa. Tym razem prezentujemy jego najwybitniejsze dzieło - "Lalkę". Czyta Jarosław Gajewski (nagranie z 2009 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowy "Radiobook" - "Znachor" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 07:37
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie. Tym razem proponujemy pozycję "Znachor". Czyta Mieczysław Czechowicz (nagranie z 1980 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowy "Radiobook": Stendhal - "Czerwone i czarne" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 08:50
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - prezentacji najwybitniejszych i najciekawszych utworów literackich w formie dźwiękowej - w tym tygodniu proponujemy najbardziej znaną powieść Stendhala - "Czerwone i czarne". 
rozwiń zwiń