Premiery kinowe tygodnia: "Żeby nie było śladów" i "Jeźdźcy sprawiedliwości"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 08:15
W tym tygodniu na ekrany kin wchodzi obraz Jana P. Matuszyńskiego, polski kandydat do Oscara, "Żeby nie było śladów" i duński "film zemsty" z Madsem Mikkelsenem w roli głównej pt. "Jeźdźcy sprawiedliwości".
Żeby nie było śladów i Jeźdźcy sprawiedliwości
"Żeby nie było śladów" i "Jeźdźcy sprawiedliwości"Foto: mat. promocyjne

"Żeby nie było śladów" (reż. Jan P. Matuszyński) to oparta na reportażu Cezarego Łazarewicza opowieść o maturzyście Grzegorzu Przemyku, synu opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, który w maju 1983 roku został ciężko pobity przez funkcjonariuszy milicji i kilka dni później zmarł. Jedynym świadkiem pobicia był jego przyjaciel Jurek Popiel, który postanowił walczyć w sądzie o sprawiedliwość.

kino1200.jpg
Polskie Radio na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Ówczesne władze usiłowały obarczyć odpowiedzialnością za zbrodnię sanitariuszy pogotowia ratunkowego. Aby uwiarygodnić tę wersję, Biuro Polityczne KC PZPR powołało specjalny zespół. Zajmował się on inwigilowaniem, zastraszaniem sanitariuszy oraz wymuszaniem składania fałszywych zeznań.

- To film, który opowiada o starciu jednostki z komunistycznym opresyjnym systemem. To bardzo solidne kino, solidnie opowiedziane. Bardzo dobrze zrealizowane pod względem reżyserskim. Ma świetnie poprowadzone wątki. Nie zostawia widza obojętnym - ocenił w audycji "Magazyn bardzo filmowy" krytyk filmowy Marcin Radomski. 

- Jan P. Matuszyński patrzy na tę sprawę bardzo przenikliwie, z dystansem. Trochę mi to jego kino przypomina filmy irańskiego reżysera Asghara Farhadiego ("Rozstanie", "Klient"), który robi powolne kino, ale obserwuje i walczy o ważną sprawę - dodał Radomski. 

Krytyk i prowadząca audycję, dziennikarka Joanna Sławińska, zwrócili uwagę na bardzo dobrą rolę Tomasza Ziętka, który zagrał świadka pobicia Przemyka. - To jest gwiazda polskiego kina. Za chwilę będzie jednym z ważniejszych polskich aktorów. To jest złożona, dopracowana rola. Zbuntowanego chłopaka z misją, biorącego odpowiedzialność i próbującego rozwiązać całą tę intrygę - powiedział. 


ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW - główny zwiastun filmu. W kinach od 24 września! Profil: KinoSwiatPL


"Jeźdźcy sprawiedliwości" - reż. Anders Thomas Jensen - to duński film z Madsem Mikkelsenem w roli głównej. Markus wraca z misji wojskowej, by zająć się córką Mathilde, po tym, jak jego żona ginie w katastrofie kolejowej. Wszystko wskazuje na zwykły wypadek, do czasu... kiedy do jego drzwi puka Otto - ocalały z wypadku matematyk. - Bardzo dobry film, polecam - powiedział Radomski.


JEŹDŹCY SPRAWIEDLIWOŚCI - zwiastun PL Profil: kinopodbaranami


Poza tym w audycji:

Film kino 1200.jpg
"Magazyn bardzo filmowy" w Programie 1

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - trwa jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na wielką skalę rodzimą kinematografię. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów, a także szereg nagród indywidualnych, rywalizują najciekawsze polskie filmy, premiery, debiuty i laureaci na międzynarodowych festiwalach filmowych.

W audycji twórcy i aktorzy konkursowych filmów: Jan P. Matuszyński - reżyser filmu "Żeby nie było śladów", Ryszard Brylski - reżyser filmu "Śmierć Zygielbojma", Maciej Stuhr - aktor filmu "Powrót do Legolandu" i Kinga Dębska - reżyserka "Zupy nic".

13. Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci (29.09-2.10) - wyjątkowe wydarzenie na filmowej mapie Europy kierowane do twórców oraz środowisk interesujących się historią. Festiwal prezentuje filmy kina światowego, europejskiego i polskiego ukazujące różne drogi do wolności narodów, jak i wolności indywidualnej każdego człowieka.***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 23.09.2021

Godzina emisji: 23.05

kk

Czytaj także

Konfrontacja dwóch światów w komedii "Teściowie". Film z gwiazdorską obsadą już w kinach

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 11:30
W piątek 10 września na ekrany kin wchodzi polska komedia w reżyserii Jakuba Michalczuka "Teściowie". Przewrotna komedia opowiada o rodzicach Młodej Pary, którzy podchodzą z zupełnie różnych światów. Jakie filmy zobaczymy w kinach w najbliższy weekend? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Najmro. Kocha, kradnie, szanuje", "Wyszyński: zemsta czy przebaczenie" i "Aida" - premiery filmowe

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 09:28
W audycji "Magazyn bardzo filmowy" przyjrzeliśmy się trzem, bardzo różnym, produkcjom. 
rozwiń zwiń