Nowy "Radiobook": "Ziemia obiecana" Władysława Stanisława Reymonta [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 07:37
W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" - sięgamy po raz pierwszy po prozę Władysława Stanisława Reymonta. Prezentację jego twórczości zaczynamy od "Ziemi obiecanej". Czyta Wojciech Malajkat (nagranie z 2008 roku).
Ziemia obiecana Władysława Stanisława Reymonta na kanale Radiobook
"Ziemia obiecana" Władysława Stanisława Reymonta na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

"Ziemia obiecana" to druga najważniejsza - po "Chłopach", za których autor otrzymał Literacką Nagrodę Nobla - pozycja w dorobku żyjącego na przełomie XIX i XX wieku wybitnego powieściopisarza, nowelisty i reportażysty Władysława Stanisława Reymonta.

Pisarz opublikował to wnikliwe studium rodzącego się właśnie drapieżnego i bezkompromisowego kapitalizmu, który w ciągu niespełna stu lat przekształcił Łódź z kilkusetosobowej rolniczej osady w wielusettysięczny, wielokulturowy ośrodek przemysłowy, po blisko rocznym pobycie w tym mieście w połowie lat 90. XIX wieku.

"Ziemia obiecana" najpierw ukazywała się w odcinkach w "Kurierze Codziennym", w latach 1897-1898, następnie w dwóch tomach, w roku 1899, w wydawnictwie Gebethner i Wolff.

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

Pierwszy film fabularny na podstawie powieści nakręcono w 1927 roku. W 1974 roku powstała filmowa adaptacja "Ziemi obiecanej" w reżyserii Andrzeja Wajdy ze znakomitymi rolami Daniela Olbrychskiego, Wojciecha Pszoniaka, Andrzeja Seweryna oraz plejady innych wspaniałych polskich aktorów.

Jest ona uznawana za najwybitniejsze dzieło reżysera i najlepszy polski film wszech czasów. Obraz był prawie pewnym kandydatem do Oskara w 1976 roku, ale nie otrzymał tej nagrody ze względów politycznych.

W proponowanym wydaniu dźwiękowym powieść zinterpretował w studiach Polskiego Radia, w roku 2008, Wojciech Malajkat, profesor sztuk teatralnych (od 2016 nieprzerwanie rektor warszawskiej Akademii Teatralnej), dyrektor, reżyser teatralny, konferansjer i przede wszystkim znakomity aktor filmowy i teatralny.Ziemia obiecana #01 | Władysław Stanisław Reymont Profil: Radiobook


Czytaj także:


Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk

Czytaj także

Nowość na kanale "Radiobook" - "Trzy po trzy" Aleksandra Fredry [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 07:38
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - prezentujemy w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie. Po raz drugi sięgamy do twórczości Aleksandra Fredry. Tym razem poznajemy jego talent pamiętnikarski.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowy "Radiobook" - "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 19:00
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - w tym tygodniu proponujemy "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy "Radiobook" - Norwid "Czarne kwiaty", "Białe kwiaty" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 12:00
W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - mamy nieco zaskakującą propozycję... prozę Cypriana Kamila Norwida, a mianowicie dwa - związane ze sobą - tytuły: "Czarne kwiaty" i "Białe kwiaty". Czyta Zbigniew Zapasiewicz (nagranie z 2001 roku).
rozwiń zwiń