"Żal, smutek, niedowierzanie". Nie żyje Krzysztof Kiersznowski

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 18:20
Informację o śmierci artysty przekazała aktorka Magdalena Schejbal. Wiadomość potwierdzili także jego koledzy z Teatru TM. "Żal, smutek, niedowierzanie i tęsknota" - napisali na Facebooku.
Krzysztof Kiersznowski
Krzysztof KiersznowskiFoto: Krzysztof Jarosz / Forum

W wieku 70 lat zmarł aktor Krzysztof Kiersznowski. O śmierci artysty poinformował na Facebooku Tomasz Mędrzak, dyrektor artystyczny Teatru TM. "Kochany Krzysiu, nie sądziliśmy, że tak szybko przyjdzie się pożegnać. Tyle wspólnych lat, wspólnej pracy, wspólnego życia w teatrze" - czytamy.

"Trudno wyrazić w takiej chwili wszystkie uczucia, które mamy w sercu. Trudno zebrać myśli i ubrać je w słowa. Żal, smutek, niedowierzanie i tęsknota. Będzie nam brakowało wspólnie spędzanego czasu - na scenie i poza nią. Będzie brakowało rozmów z Tobą, dyskusji i sporów. Będzie nam brakowało Twojego śmiechu, uśmiechu i pełnych humoru komentarzy. Twojej obecności. Łączymy się w żalu z Martine, Kasią i Maxem" - dodano.

Informację o śmierci znanego aktora przekazała także aktorka Magdalena Scheibal. "Odszedł nasz wspaniały kolega. Krzysiuuu. Do zobaczenia" - napisała na Instagramie.

Posłuchaj
00:29 11362793_1.mp3 Małgorzata Kożuchowska wspomina Krzysztofa Kiersznowskiego (IAR) 

Małgorzata Kożuchowska dodała, że polska kinematografia straciła kolejnego wybitnego aktora i wspaniałego człowieka. - On miał taki rodzaj pracy, który się rzadko zdarza aktorom zawodowym. Był wyjątkowy i niezwykle inteligentny w swojej grze - podkreśliła.

Wybitny artysta

Aktor urodził się 26 listopada 1950 r. w Warszawie. Był absolwentem Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi, który ukończył w 1977 r.

Krzysztof Kiersznowski był aktorem filmowym, telewizyjnym i teatralnym. Debiutował w Teatrze Ochoty jako naczelnik w "Egzaminie" Jana Pawła Gawlika. Przez wiele lat był związany z tą sceną.

Występował także w warszawskich teatrach Studio i Kamienica, w Teatrze Polskim w Bydgoszczy i Teatrze Nowym w Łodzi.

Grał w wielu filmach komediowych, między innymi w "Vabank" i "Kilerze" Juliusza Machulskiego. Za rolę ojca Tereski w dramacie Roberta Glińskiego "Cześć Tereska" otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orła 2002. 

Kolejną nominację do "Orła" i samą nagrodę otrzymał za rolę Edwarda Gralewskiego w "Statystach" w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Ta kreacja przyniosła mu również nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W 2007 roku zagrał tytułową rolę w filmie Rafała Kapelińskiego "Ballada o Piotrowskim". W "Boisku bezdomnych" Kasi Adamek wcielił się zaś w rolę Staszka. W 2010 roku zagrał w kolejnym filmie Machulskiego "Kołysance" jako Roman Łapszow. W "Pod Mocnym Aniołem" Wojciecha Smarzowskiego zagrał "Inżyniera".

Widzom telewizyjnym był między innymi znany z seriali "Barwy szczęścia" i "Blondynka".

ng/Facebook.com/IAR/PAP