"Śmierć Zygielbojma" - premiera filmu już 5 listopada

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 07:25
Poruszająca historia heroicznej walki jednego człowieka o to, by świat dostrzegł tragedię milionów.
Kadr z filmu Śmierć Zygielbojma
Kadr z filmu "Śmierć Zygielbojma"Foto: mat. promocyjne/Monolith Films

Londyn, 1943 rok. Młody brytyjski reporter Adam (Jack Roth) szuka tematów, które popchną jego karierę do przodu. Pewnego dnia trafia na sprawę samobójczej śmierci tajemniczego przybysza z Polski. Temat, wydawałoby się, jakich wiele, ale dziennikarz wiedziony przeczuciem postanawia przyjrzeć się losom zmarłego. Okazuje się, że to historia, która powinna wstrząsnąć światem.

Szmul Zygielbojm (Wojciech Mecwaldowski) w okupowanej Polsce zostawił rodzinę, by wyruszyć z tajną misją do Nowego Jorku, potem do Londynu. Miał przekazać przywódcom zachodniego świata informacje o niewyobrażalnych zbrodniach popełnianych przez Niemców na milionach europejskich Żydów. Jego starania zderzyły się z obojętnością i niezrozumieniem. Mężczyzna zdał sobie sprawę, że nie jest w stanie pomóc mordowanym braciom, którzy w akcie ostatecznej desperacji chwycili za broń w warszawskim getcie. Załamany swą bezsilnością, poświęcił własne życie, by nagłośnić sprawę.

Teraz jego historia znajduje się w rękach młodego dziennikarza, który robi wszystko, by prawda wreszcie ujrzała światło dzienne.

Szmul Zygielbojm - był polsko-żydowskim politykiem lewicowym i działaczem społecznym, członkiem antysyjonistycznej partii Bund, redaktorem literackim, a także radnym Warszawy i Łodzi.

Człowiekiem, który dążył za wszelką cenę do osiągnięcia porozumienia wewnątrz ledwo odrodzonego państwa polskiego. Był jednak nie tylko człowiekiem słowa. Brał czynny udział w organizowaniu obrony stolicy przed niemiecką inwazją w 1939 roku, a w kolejnych miesiącach współpracował z żydowskim ruchem oporu oraz starał się wspomagać walczącą Warszawę w każdy znany sobie sposób.

W 1940 roku wyjechał potajemnie z okupowanej Polski z szalenie ważną misją: wzniecać patriotyczny wojenny obowiązek ratowania Europy Wschodniej na Zachodzie, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Londynie, gdzie przebywał od 1942 roku jako członek Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej.

Właśnie tam, w stolicy demokratycznej Anglii, nie potrafiąc zmusić brytyjskich decydentów i polityków do działania czy jakichkolwiek wiążących obietnic, czując coraz bardziej paraliżującą bezsilność wobec napływających z kraju fragmentarycznych wieści o kolejnych przejawach bezlitosnej eksterminacji Żydów, Zygielbojm popełnił samobójstwo w geście buntu przeciwko zamykaniu oczu na cierpienie milionów.


Kadr z filmu "Śmierć Zygielbojma" 

***

"Śmierć Zygielbojma"

. 

Premiera: 5 listopada 2021 roku

Reżyseria: Ryszard Brylski
Scenariusz: Wojciech Lepianka, Ryszard Brylski
Producent: Włodzimierz Niderhaus
Zdjęcia: Piotr Śliskowski PSC
Muzyka: Jan A. P. Kaczmarek
Scenografia: Marek Zawierucha
Kierownik produkcji: Leszek Pieszko
Kostiumy: Elżbieta Radke
Charakteryzacja: Ewa Drobiec
Dźwięk: Marek Wronko, Krzysztof Jastrząb
Montaż: Maciej Pawliński
Reżyser castingu: Małgorzata Adamska

Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Koprodukcja: Lightcraft Sp. z o.o.
Współfinansowanie: Polska Fundacja Narodowa, Polski Instytut Sztuki Filmowej
Dystrybucja: Monolith Films

Obsada: Wojciech Mecwaldowski, Jack Roth, Karolina Gruszka, Aleksandra Popławska, Dobromir Dymecki, Will Brown, Christopher Fairbank, Marcin Bosak, Paweł Ciołkosz, Robert Gonera, Marta Ojrzyńska, Grant Masters, Beata Fudalej


ŚMIERĆ ZYGIELBOJMA - film w kinach od 5 listopada Profil: Monolith Films


***

Twórcy o filmie:

"Śmierć Zygielbojma" to filmowa opowieść o tragicznych losach żydowskiego działacza politycznego, członka Rady Narodowej Rzeczpospolitej Polskiej, który 12 maja 1943 roku w Londynie popełnił samobójstwo. Jego czyn miał być protestem przeciwko bezczynności świata wobec tragedii Holocaustu. Historia opowiedziana jest oczami brytyjskiego dziennikarza, który, podobnie jak większość ówczesnych ludzi zachodniego świata, nie zdawał sobie sprawy ze skali dokonującej się na ziemiach polskich nazistowskiej zbrodni.

Wojciech Lepianka - współautor scenariusza filmu

Szmul Zygielbojm próbował poruszyć sumienie świata i z determinacją oddał w ofierze własne życie. Wtedy odrzucony, dziś staje się symbolem walki z bezdusznością i obojętnością wobec ludobójstwa - największej zbrodni, do jakiej zdolna jest ludzkość. Jest postacią tragiczną, zasługującą na nieustanne przywoływanie i refleksję. To, że mogłem przyczynić się do powstania filmu o Nim, jest dla mnie niezmiernie ważne.

Ryszard Brylski - reżyser i współautor scenariusza filmu

Szmul Zygielbojm był niewiarygodnie prawdziwy, nie nosił "masek", nie udawał. Był człowiekiem z krwi i kości, który obok drugiego człowieka nigdy nie przechodził obojętny, a zarazem był bardzo skupiony na swoim zadaniu, zostawiając rodzinę, przyjaciół, by ratować swój naród.

Wojciech Mecwaldowski - aktor

Ewa jest polską Żydówką, która tuż przed wybuchem II wojny światowej ma wyjechać do Londynu z mężem i synkiem. Jej rzeczywiście się udaje, natomiast oni mają dojechać parę dni później. Wybucha wojna i kontakt się urywa, zaś Ewa nie może do nich wrócić, mimo że bardzo by chciała zaryzykować. Ze skrawków informacji, które docierają do Londynu, zaczyna rozumieć ogrom tragedii rozgrywającej się w Polsce. Wpada w ostateczną rozpacz, traci chęć do życia. Przypadek sprawia, że spotyka na swojej drodze Adama, który staje się dla niej ostatnią deską ratunku, ale ich relacja jest bardzo trudna.

Karolina Gruszka - aktorka

Postawiliśmy z reżyserem, scenografią i kostiumami na paletę vermeerowskich barw, czyli kolory malarstwa holenderskiego. Na ekranie dominują brązy, szarości, popielate kolory, ale wszystko gra w służbie wzruszającej historii opowiedzianej przez pryzmat wyjątkowego człowieka.

Piotr Śliskowski - autor zdjęć

Filmowy Londyn powstał głównie na Górnym Śląsku, na niezwykłym Nikiszowcu. Kręciliśmy również w Pławniowicach koło Gliwic, tamtejszy neogotycki pałac zagrał z zewnątrz londyński budynek, a jego wnętrza powstały w Pałacu Poznańskich w Łodzi. Najtrudniejsze sceny zbombardowanego Londynu kręciliśmy w Chorzowie, następnie zostały nałożone efekty komputerowe. Scena na londyńskim moście powstała we Wrocławiu. Studio fotograficzne Adama oraz mieszkanie Szmula Zygielbojma wybudowaliśmy w hali WFDiF. Można powiedzieć, że odtworzyliśmy w Polsce Londyn tak dobrze, że wielu londyńczyków by nam uwierzyło, ale zorganizowaliśmy również dni zdjęciowe na centrum Londynu, żeby nakręcić sceny na kilku charakterystycznych londyńskich ulicach, których nie moglibyśmy imitować w Polsce.

Marek Zawierucha - scenograf