Nowa propozycja na kanale "Radiobook": "Nurt" Wacława Berenta

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 08:00
W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - polecamy prozę Wacława Berenta - powieść "Nurt". Czyta Zbigniew Zapasiewicz (nagranie z 1978 roku).
Nurt Wacława Berenta na kanale Radiobook
"Nurt" Wacława Berenta na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Biografia tego urodzonego w drugiej połowie XIX wieku i tworzącego przede wszystkim w wieku XX autora i tłumacza pełna jest znaków zapytania. Przed swoją śmiercią, w listopadzie 1940 roku, Wacław Berent zniszczył prywatne archiwum, w tym korespondencję. Wiadomo, że urodził się w Warszawie i został przyrodnikiem (doktorem ichtiologii) po studiach w Monachium i Zurychu.

Za życia Berent postrzegany był jako jeden z najwybitniejszych i najoryginalniejszych prozaików polskich. Dzisiaj jest znany i ceniony niemal wyłącznie w wąskim kręgu literaturoznawców. Przez lata uważany był za autora utworów prozatorskich o tematyce współczesnej, utrzymanych w poetyce realizmu. Był też znakomitym tłumaczem, poliglotą, a jego tłumaczenia dzieł Nietzschego czy Ibsena do dziś cieszą się uznaniem.

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

"Nurt", wydany drukiem w 1934 roku (wcześniej publikowany na łamach "Pamiętnika Warszawskiego" oraz "Tygodnika Ilustrowanego"), odchodzi od tematu współczesności. Bohaterami opowieści w dwu częściach są wybitni Polacy z przełomu XVIII i XIX wieku: Franciszek Karpiński, Onufry Kopczyński, Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz i Jan Henryk Dąbrowski.

Berent stworzył nowatorski, pod względem formalnym, typ powieści historycznej, będącej pośrednim komentarzem do dyskusji społeczno-politycznych toczonych w latach 30. XX wieku.

Tekst "Nurtu" zinterpretował w studiach Polskiego Radia, w roku 1978, jeden z najwybitniejszych powojennych polskich aktorów teatralnych i filmowych, Zbigniew Zapasiewicz.


Nurt #01 | Wacław Berent | Audiobook po polsku Profil: Radiobook


Czytaj także:


Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk

Czytaj także

Premierowy "Radiobook": H. Sienkiewicz "Quo vadis" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 08:09
W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" - sięgamy kolejny raz po historyczną prozę Henryka Sienkiewicza. Zachęcamy do słuchania "Quo vadis". Czyta Jan Englert (nagranie z 2015 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy "Radiobook": Eliza Orzeszkowa "Meir Ezofowicz" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 08:09
W serii Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy po raz pierwszy po prozę Elizy Orzeszkowej. Jest to powieść "Meir Ezofowicz". Czyta Adam Ferency (nagranie z 2001 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy "Radiobook": "Ziemia obiecana" Władysława Stanisława Reymonta [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 07:37
W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" - sięgamy po raz pierwszy po prozę Władysława Stanisława Reymonta. Prezentację jego twórczości zaczynamy od "Ziemi obiecanej". Czyta Wojciech Malajkat (nagranie z 2008 roku).
rozwiń zwiń