Antyszkolny hymn Pink Floyd

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 09:50
22 marca 1980 roku singiel "Another Brick in the Wall, Part 2" wspiął się na szczyt amerykańskiej listy przebojów i pozostał tam przez cztery tygodnie. Co ciekawe, w kilku innych krajach ten protest song został zakazany!
Audio
  • "Another Brick in the Wall Part 2" zespołu Pink Floyd. Felieton Adama Halbera (PR, 26.04.2011)

 - We Don't Need No Education - to słowa najsłynniejszego utworu skierowanego przeciwko szkolnej opresji i przemocy nauczycielskiej w historii muzyki rozrywkowej, ale też tekst największego przeboju w całej karierze Pink Floyd. Piosenka trafiła na przełomowy album Brytyjczyków "The Wall" i stała się lokomotywą, która pociągnęła sprzedaż płyty i zaprowadziła twórczość prog rockowców pod strzechy. Rogera Watersa, autora słów i muzyki, do napisania antyszkolnego hymnu zainspirowała opowieść perkusisty zespołu Nicka Masona, który wspomniał mu, jak kiedyś jako uczeń oberwał od nauczyciela w głowę gąbką do tablicy podklejoną kawałkiem drewna. Na protest jednego z kolegów, że Mason ma dziś urodziny, nauczyciel miał odpowiedzieć "no to ma swój prezent".

Piosenka w 1979 roku została wydana na singlu i jako jedyna mała płyta w historii Pink Floyd zdobyła pierwsze lokaty na listach Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec Zachodnich i wielu innych krajów. Ze względu na dużą siłę oddziaływania ten protest song został zakazany w kilku krajach.

Sławę piosence "Another Brick in the Wall, Part 2", zapewnił nie tylko nośny tekst, z którym do dziś mogą się identyfikować miliony uczniów na całym świecie, ale też taneczny rytm utworu, zaczerpnięty przez producudenta Boba Ezrina z twórczości dyskotekowych królów z Bee Gees.

(bch)

Więcej o historii "Another Brick in the Wall, Part 2" w jedynkowym felietonie Adama Halbera (dźwięk w boksie "Posłuchaj" na stronie Muzyki).

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ściana" na żywo w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 07:00
Słynny muzyczno-wizualny spektakl Pink Floyd "The Wall" ma już ponad 30 lat. Dziś i jutro wykona go na żywo jego główny autor, Roger Waters, basista, wokalista i współzałożyciel "Floydów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Polacy poznawali Pink Floyd (archiwalna radiowa kronika z 1973 roku)

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 13:08
Polskojęzyczne tłumaczenia piosenek i zapomniane ciekawostki o nagraniach grupy zaprezentowano niemal 40 lat temu w "Kronice zespołu Pink Floyd".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współtwórca "The Wall" zdradza kulisy niesamowitego projektu

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 12:42
Dziś drugi koncert Rogera Watersa w Łodzi, prezentujący jego wielki multimedialny spektakl "The Wall". Wieloletni współpracownik Watersa, Gerald Scarfe, opowiedział Piotrowi Kaczkowskiemu o "czasach z chłopcami z Pink Floyd".
rozwiń zwiń